baligin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

BALIĞIN FAYDALARI NELERDİR?
OMEGA-3 YAĞ ASİDİ İÇEREN BALIĞIN FAYDALARI

 7’den 70′ e herkes için faydaları olan balıkta A, C, D E ve B grubu vitaminleri ile kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum ve selenyum mineralleri bulunur. Kırmızı et gibi balıkta çok iyi bir protein kaynağıdır. Omega- 3 yağ asidi açısından balık, en zengin besinler arasında bulunur.

Balığın Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Herkesin tüketmesi gereken balığın faydaları arasında en önemlisi kalp ve damar sağlığı üzerindeki etkileridir. İçerdiği omega-3 yağ asidi sayesinde kötü kolesterolün düşmesini sağlayan balık, iyi kolesterolü de yükseltir. Kanın pıhtılaşmasını engelleyen balık, kalp krizi ve felç riskini düşüren besinlerin arasında ilk sıralarda yer alır. Kalp üzerindeki olumlu etkilerinden dolayı herkes tarafından haftada en az bir kere tüketilmesi gereken balık kalbi korur ve kalp hastalıkları riskini en aza indirir. Vücudumuz tarafından üretilemeyen omega- 3 yağ asidinin en önemli kaynağı balık ve balık yağlarıdır. Özellikle hamilelerin tüketmesi gereken balık, hem annenin sağlığı hem de bebeğin gelişimi için çok önemlidir. Zeka gelişimi için önemli bir kaynak olan balığın faydaları arasında konsantrasyonu artırması da bulunur. Halk arasında unutkanlık olarak bilinen Alzheimer hastalığı riskini azaltmak için balık, beslenme programında mutlaka bulunmalıdır. Balığın faydaları arasında enerji verici olması da sayılabilir. Yorgunluğun giderilmesini sağlayan balık ayrıca stresi de azaltır. Yapılan araştırmalara göre balık, depresyon belirtileri olan endişe, üzüntü ve halsizlik durumlarını en aza indirir. Balığın bu etkilerinden faydalanabilemek için en az haftada bir kez tüketilmelidir. Özellikle çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimi için sofranızda olması gereken bir gıdadır. Uyku problemi olan kişilerin en doğal ilacı balıktır. Daha olumlu bir ruh hali için balık tüketilebileceği gibi balık yağları da çözüm olabilir. Zeka gelişimine katkısı, konsantrasyonu artırması gibi beyin üzerinde bir çok olumlu etkileri bulunan balığın faydaları arasında kemik gelişimine katkıda bulunması da sayılabilir. Bunların dışında göz sağlığı için havuç kadar faydalı bir besindir. Cilt üzerinde de olumlu etkileri bulunan balığın faydaları arasında yaşlanmayı geciktirmesi de bulunur. Dokuların yenilenmesini sağlayan balık, yaraların iyileşme sürecini de hızlandırır.
Balığı Nasıl Tüketebiliriz?

Sağlığımız için beslenme programımızda yer vermemiz gereken balığın faydaları için ızgara veya haşlama yönetimiyle pişmiş olanları tercih edilmelidir. Kızartma olanlarının kalp ve damar sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olabileceğinden bunlardan olabildiğince uzak durulmalıdır. Balık tüketirken dikkat edilmesi gereken bir diğer konuda balığın tazeliğidir, çünkü balık, gıda zehirlenmeleri arasında ilk sıralarda yer alır.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap