adacayinin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

MENOPOZ DÖNEMİNİN KURTARICISI ADAÇAYININ FAYDALARI

Ülkemizde Akdeniz ve Ege bölgelerinde sıkça yetiştirilen adaçayı yaklaşık yetmiş santim boylarında olan, mor çiçekler çan hoş kokulu bir bitki. Ballıbabagiller familyasından olan adaçayının yaprakları bitki çiçek açmadan yaz aylarında toplanır; toplanan bu yapraklar havadar ve gölge bir yerde kurutulur. İsterseniz fırında kurutabileceğiniz bu yaprakları tüm olarak veya ufalayarak muhafaza edebilirsiniz. Kurutulmuş adaçayı genellikle bitki çayı yapımında kullanabileceğiniz gibi taze hali de yemeklerde kullanabilirsiniz.

Adaçayının Vücudumuzdaki Etkileri Neler?

Son zamanlarda faydaları hakkında daha çok bilgi sahibi olduğumuz adaçayının en önemli faydası bademcikler üzerindeki etkileri. Grip ve soğuk algınlığı dönemlerinde içilen ıhlamura rakip olan adaçayı bademcik ve boğazda oluşan iltihabın azalmasını sağlıyor. Doğal bir antibiyotik olan adaçayının faydaları arasında boğaz ağrısını azaltması ilk sırada yer alıyor. Boğaz ağrısı dışında faranjite karşı etkili olduğu da biliniyor. Grip olduğunuz dönemlerde adaçayını demleyip içebileceğiniz gibi gargara da yapabilirsiniz. Adaçayının içerisinde bulunan “cineol” isimli madde de öksürüğün azalmasını sağlıyor. İltihaplara karşı etkili olan adaçayının faydaları arasında diş eti hastalıklarını da iyileştirmeye yardımcı. Bunun için yine gargara yapmanız yeterli olur. Sindirim sistemi üzerinde de etkileri olan adaçayı hazmı kolaylaştırıp mide ve bağırsakları rahatlatıyor. Üzerindeki araştırmalar hala devam etmekte olsa da sağlığımız için ciddi faydaları bulunan adaçayının hafıza üzerindeki etkileri de gün geçtikçe açığa çıkmakta. Hafızayı güçlendiren adaçayının faydaları arasında unutkanlık olarak bilinen Alzheimer rahatsızlığına yakalanma riskini azaltması da mevcut. Seksenden fazla türü bulunan adaçayının kadınlar üzerinde önemli etkileri bulunmakta. Bu etkilerden biri östrojen içermesinden dolayı menopoz döneminde yaşanan sıcak basmalarını ve diğer sıkıntıları azaltması. İkincisi ise aşırı terlemeye karşı etkili olması. Kalp hastalıklarına karşı koruyucu olduğu da bilinen adaçayının faydaları arasında sinirleri yatıştırması da sayılabilir. Birçok faydası olmasına rağmen uzmanlar, adaçayının aşırı tüketimine karşı dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Özellikle hamilelik döneminde tüketimine dikkat edilmeli veya doktora danışılarak tüketilmesi gerektiğinin altını çiziyorlar.

Adaçayını Nasıl Tüketebiliriz?

Baharat dolabında mutlaka bulundurmanız gereken adaçayının yapraklarını taze veya kuru olarak kullanabilirsiniz. Genellikle et yemeklerine lezzet vermesi için kullanabileceğiniz adaçayını bitki çayı yapımında da tercih edebilirsiniz. Adaçayı çay yapımında kullanılırken yapraklarını kesinlikle kaynatmamalı birkaç dakikalığına demlemelisiniz. Bitki çayınızı da şeker yerine bal ile tatlandırabilirsiniz. Genellikle yemek ve çaylarda kullanılan adaçayının yağı da çıkartılıyor. Sağlığınız için çok faydalı bu bitkiden yararlanmak için bitki çaylarınızdan eksik etmeyin.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın