ağaçların faydaları
Blog, Çiftlik Günlüğü

Yaşamın Kaynağı Ağaçların Faydaları Nelerdir?

Haberleri açtığımızda dünyanın dengesinin bozmamız, hektarlarca yanan ormanlar veya maden ocakları için zehirlenen topraklar, kirlenen içme suları, ısı artışı ile ilgili birçok habere denk geliyoruz Dengesini bozduğumuz doğayı tek tek incelesek aslında hepimizin birbirimize bağlı olduğumuzu fark edebilir. Peki bu ekosistemde ağaçların faydaları neler, yaşamımızda ne denli önemli bir yere sahipler?

1. Oksijen üretir:

Bu yazıyı yazarken aklıma ilkokul günlerim geldi. Ağaçların faydaları nelerdir diye sorunca ilk hatırladığım madde oksijen üretmeleri oldu. Betonlaşmanın korkunç bir hızla ilerlemesiyle nefes alacak alanlarımızın yok olmasının tek çözümü ağaç dikmek.

2. Erozyonu önler:

İkinci madde ise ağaçların erozyonu önlemeleri. Toprağın üst tabakası rüzgar ve yağmur suları ile zamanla aşınır. Ağaç kökleri bu durumu engeller ve erozyon riskini minimuma düşürür.

3. İklim değişikliğine karşı dünyayı korur:

İklim değişikliğine karşı en etkili silah ağaçlar çünkü ağaçlar havayı temizliyor, karbondioksiti absorbe ediyor ve toprağın ısınmasını engelliyor.

4. Isı artışını engeller:

Şehirlerde ve hatta birçok köyde de her yer beton, asfalt. Isı binalar arasında sıkışıp kalıyor ev şehirlerde ısı artışı yaşanıyor. Ağaçlar ise bu sorunu da çözüyor. Çünkü ağaçlar sağladıkları gölge ile ısının düşmesini ve havanın serinlemesini sağlıyorlar.

5. Tasarruf etmenizi sağlar:

Evinizin etrafına doğru şekilde dikilen ağaçlar enerji tasarrufu yapmanızı sağlar. Nasıl mı? Güneş’in yaz-kış hareketine göre dikilmiş ağaçlar yazın evi güneş ışınlarından koruyarak ısı artışını engeller böylece evi serinletmek için daha az enerji harcarsınız. Kış aylarında ise rüzgar yönüne dikilmiş ağaçlar evin rüzgar almasını ve soğumasını engeller.

6. Gıda sağlar:

Bu konuda çok şanslı bir ülkeyiz çünkü birçok meyve ve yemiş topraklarımızda yetişiyor. Böylece hem kendimizi doyuruyor hem de ekonomiye katkı sağlamış oluyoruz.

7. Huzurlu olmanızı sağlar:

Çok bunaldığınızda açık havada yürüyüş yapmak, parka veya ormana gitmek size de iyi gelir mi? Cevabınız evet ise -ki öyle olduğunu düşünüyorum- bunun nedeni ağaçların bizi iyileştiriyor olması. Hatta bu durum da kanıtlanmış. Penceresinden ağaç gören hastaların görmeyenlere göre daha hızlı iyileştiği araştırmalarla desteklenmiş. Ayrıca ağaçların, bitkilerin, çiçeklerin bizi sakinleştirdiği ve tansiyonu düşürdüğü de biliniyor.

8. Barınak sağlar:

Sadece insanlar için değil hayvanlar için de ağaçların faydaları mevcut. Ağaçlar hayvanla için barınak görevi görürken aynı zamanda gıda bulmalarını da sağlıyor.

9. Doğa ile bağlantımızı korur:

Ağaçlar doğa ile olan bağlantımızı bize tekrar hatırlatır. Ormanda yürüyüş yapıyorsanız ne demek istediğimi anlayabilirsiniz. Binaların arasında kendimizi sıkışmış hissederken ağaçların arasında özgürüzdür.

10. Emlak değerini artırır:

Bina inşa etmek için ağaçları kesiyoruz ama ağaçların arasındaki evlerin emlak değeri daha yüksek oluyor. Bunun için ne yapıyoruz kesilen ağaçların yerine ‘peyzaj’ adı altında bahçe düzenlemesi (!) yapıyor ve ‘yeşillikler içinde muhteşem bir yaşamın reklamını yapıyoruz.

🌳Ağaçların hayatımızda sandığımızdan daha çok önemi var tıpkı doğanın üzerimizdeki etkileri gibi. Doğada vakit geçirmenin vücudumuzdaki etkilerini merak ediyorsanız tıklayın

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın