ahududunun-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

YAŞLANMA KARŞITI AHUDUDUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Ahududu, gülgiller familyasından, dikenli bir bitkinin meyvesi. Duta benzeyen şekilleriyle frambuaz, veya ağaç çileği olarak da adlandırılıyor.  Yaz ve sonbahar meyvesi olan ahududunun faydaları hala araştırılmakta ancak şimdiye kadar yapılan araştırmalarda birçok faydası ortaya çıkmış. A vitamini açısından zengin olan ahududu aynı zamanda C ve E vitaminleri ile sağlığımız için gerekli potasyum, kalsiyum, fosfor ve magnezyum minerallerini içeriyor.Ahududunun Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Ahududunun faydaları hakkında yapılan araştırmalar, bazı kanser türlerine karşı etkili olduğunu, kanser  hücrelerinin gelişmesini önlediğini gösteriyor. Hücreleri koruyarak bağışıklığı güçlendiren ahududu taze olarak mevsiminde tüketilmesi gereken önemli meyveler arasında. Bir diğer adı frambuaz olan ahududunun faydaları arasında kansızlık olarak bilinen anemi hastalığına karşı etkili olması. Lif açısından zengin olması sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı oluyor ve kabızlığı gideriyor. Vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlaması ve kanı temizlemesi de ahududunun faydaları arasında bulunuyor. Bunun sonucu olarak da karaciğer içinde faydalı bir meyve olduğu söylenebilir. Birçok meyve ve sebzede olduğu gibi frambuaz da böbreklerin çalışmasını sağlıyor ve idrar söktürücü etkisi bulunuyor. Ayrıca romatizmaya karşı etkili meyveler arasında. Birçok orman meyvesi gibi hücrelerin yenilenmesi ve onarılmasını sağlaması da ahududunun faydaları arasında bulunuyor. Bu yenilenme hem organlar hem de cilt sağlığı için çok önemli. Yaşlanma karşıtı olan bu küçük meyve cildinizi de gençleştiriyor. Birçok meyve gibi ahududu da vücuda enerji verip yorgunluğu gideriyor ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi bulunmakta. C vitamini açısından da zengin olan ahududu soğuk algınlığı ve gribin iyileşme sürecini de hızlandırıyor. Enfeksiyonların azalmasını sağlaması da ahududunun faydaları arasında özellikle bademcikte bulunan iltihapların azalmasında etkili oluyor. Diyet yapanların vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamaya yardımcı, tatlı ihtiyacınızı gidererek aynı zamanda tok kalmanızı da sağlıyor. Düşük kalorisiyle diyetinizi bozmandan rahatlıkla tüketebileceğiniz bu orman meyvesi her ne kadar faydalı olsa da midesi rahatsız kişilerin çok yememesi gereken meyveler arasında.

Ahududunu Nasıl Tüketebiliriz?

Taze olarak tüketebileceğiniz gibi ahududunu reçel ve şurup yapımında kullanabilirsiniz. Ayrıca meyveleri likör yapımında da tercih edilebilir. Farklı türleri bulunan ahududu şarap yapımında da kullanılan meyveler arasında. Diyet yapanların sıkça tercih ettiği ahududunu salatalarınızın yanı sıra yoğurt ile karıştırarak da deneyebilirsiniz. Cilt sağlığı içinde olumlu faydaları olan taze ahududunun ezilmesiyle elde edilen maske yüze ve boyun bölgesine sürüldüğünde cildin sıkılaşmasını ve tazelenmesini sağlar. Görüntüsüyle bahçelerinize renk verecek ahududunu sofralarınızdan da eksik etmeyin.

 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap