alicin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

KALBİN EN DOĞAL İLACI ALICIN FAYDALARI

Gülgiller familyasından olan alıç, karasal iklimin hakim olduğu ormanlık alanlarda, kendiliğinden yetişen bir ağaç. Bahçemizde zahmetsizce yetiştirebileceğimiz alıcın farklı türleri de bulunuyor. Kırmızı ve sarı meyveleri olan alıç, sağlığımız için önemli meyvelerden biri. C vitamini deposu olan bu mucizevi meyvenin birçok faydası mevcut.Alıcın Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Her geçen gün doğanın bize sunduğu mucizeleri, araştırmalar sonucu daha net öğreniyoruz. Alıcın bu denli popüler olmasının nedeni ise kalp üzerindeki etkileri. Alıç kalp kasının güçlenmesini sağlıyor böylece çarpıntıların azalmasına yardımcı oluyor. Kalp hastalıklarına karşı etkili olan alıç, kalp krizi sonrası iyileşme sürecini de hızlandıran meyveler arasında bulunuyor. Kalp üzerinde bu denli ciddi etkileri olmasından dolayı dikkatli tüketilmesi gereken alıç hastalık sürecinde kullanılan ilaçların etkilerini artırabileceğinden doktora danışılmadan aşırı tüketiminden kaçınılmalı. Kalp ve damar hastalıklarına karşı etkili olan alıcın faydaları arasında bir diğeri de damar sertliğine yakalanma riskini azaltması. Ayrıca kan dolaşımının da düzene girmesine de yardımcı oluyor. Herhangi bir yan etkisi bulunmadığı ileri sürülen alıç, mevsiminde, sağlığımız için tüketilmesi gereken bir meyve. Güçlü bir antioksidan olan alıcın faydaları arasında uykusuzluğu gidermesi de mevcut. Sakinleştirici etkisi bulunan bu meyvenin yüksek tansiyonu düşürücü etkisi de bulunuyor. Diğer birçok meyve kadar bilinmese bile çok faydalı olan alıç, genç yaşlı herkes tarafından tüketilmesi gereken bir meyve. Sindirim sistemi üzerinde de olumlu etkileri olan alıcın faydaları arasında mide bulantısını kesmesini de sayabiliriz.

Alıcı Nasıl Tüketebiliriz?

Kalp üzerinde en çok etkisi olan alıcın yaprakları, meyvesi ve çiçekleri kullanılıyor. Ekşi muşmula veya yemişen olarak da bilinen alıcın meyveleri hafif ekşimsi bir tada sahip. Yaprakları ve çiçekleri de çay yapımında kullanılan alıcın faydaları için sonbahar döneminde mutlaka tüketmeye çalışın, raf ömrünü uzatmak isterseniz de buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Genellikle meyvesi ipe geçirilerek satılan alıcın ayrıca sirkesi, marmelatı ve pekmezi de yapılıyor. Kalp üzerindeki etkilerinden dolayı ilaç sektöründe kullanılmaya başlanan alıcın tabletleri de üretiliyor. Ancak kalp ilacı kullanan kişilerin, alıç bitkisini doktor kontrolünde kullanmaları gerektiğini de bir kez daha belirtelim.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap