aloe-veranin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

KOZMETİK SEKTÖRÜNDE KULLANILAN BİTKİ ALOE VERANIN FAYDALARI

İsmini çok sık duyduğumuz ama faydasını pek bilmediğimiz bir bitki aloe vera. Afrika kökenli, kaktüse benzeyen aloe veranın faydaları gün geçtikçe daha çok açığa çıkmakta. Ülkemizde bir diğer adı sarısabır olarak bilinen aloe vera içerdiği vitamin, mineral ve aminoasitler açısından çok faydalı. Saksıda zahmetsizce yetiştirilebilen bu bitki A, C, E ve B grubu vitaminleri ile demir, selenyum, manganez, mangan, bakır, çinko, kalsiyum ve fosfor minerallerini içeriyor.Aloe Veranın Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Zengin içeriği aloe verayı kozmetik alanında vazgeçilmez bir bitki haline getiriyor. Zambakgiller familyasından olan aloe veranın yaprakları arasındaki jelimsi tabaka cilt bakımı için tercih ediliyor çünkü cilt üzerinde diğer birçok bitkiden daha fazla etkiye sahip. Bunlardan en önemlisi cildi yaşlanmaya karşı koruması.  İçerdiği aminoasitler sayesinde hücreleri koruması ve yenilenmesini sağlaması aloe veranın faydaları arasında. Ferahlatıcı etkiye sahip olan bu jelimsi tabakalar güneş sonrası bakım kremlerinin yapımında sıkça kullanılıyor. Yaz tatillerinin vazgeçilmezi güneş banyoları sonrası vücudunuzun kaybettiği nemi geri kazanması için aloe vera içeren ürünler tercih edebileceği gibi tazesini de kullanabilirsiniz. Ancak alerjik bünyeye sahip olan kişilerde kızarıklık ve kaşıntıya neden olabileceğinden önce cildinizin küçük bir bölümünde denemeniz tavsiye ediliyor. Aloe veranın faydaları bunlarla da bitmiyor, anti-bakteriyel olan bu bitki  aknelerin azalmasını sağlarken, cildinizdeki yaraları da iyileştiriyor. Bir diğer faydası da hamileler üzerindeki etkisi. Hamilelik sonrası meydana gelen sarkmalarda en etkili bitkilerden biri aloe vera çünkü cildinizi sıkılaştırırken kaybettiği esnekliği geri kazandırıyor. Hatta küçük yanıkların tedavisinde yüzyıllardır kullanılan aloe vera saksıda yetiştirebileceğiniz bir şifa kaynağı. Yanıklar üzerinde etkili olmasına rağmen siz siz olun ciddi yanıklarda kullanmamaya özen gösterin.

Aloe Verayı Nasıl Kullanabiliriz?

Aloe veranın jelimsi tabakası cilde uygulanabileceği gibi yenebilir de, yenildiği taktirde sindirim sistemi üzerinde etkili olur. Kabızlığı gideren aloe veranın aşırı tüketimi müshil etkisi yapabileceğinden dikkatli olunmalı. Mide ülserine karşı da etkili olduğu ileri sürülen aloe veranın faydaları arasında kan akışını hızlandırmasını da sayılabilir. Bu etkisiyle sizi kalp ve damar hastalıklarına karşı korumasına rağmen yine aşırı tüketimi böbreklerinize zarar verebilir. Sağlıklı olmayım derken bilinçsiz tüketimle sağlığınızdan olmayın.

Aloe veranın faydalarından daha çok yararlanmak için işlenmemiş halini tercih edebilirsiniz. Ancak öyle bir imkanınız yoksa eczanelerde ve birçok kozmetik firmasından aloe vera içerikli krem veya maskeleri temin edebilirsiniz. Cilt bakımınızın yanı sıra saçlarınız içinde kullanabileceğiniz aloe veranın faydaları arasında saçları nemlendirmesi ve güçlendirmesi de sayılabilir. Saç ve cilt sağlığınız için birçok faydası olan bu bitkiye evinizde daha çok yer vereceğinize eminim.

 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap