altin-cilegin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

ÜLKEMİZDE DE YETİŞTİRİLEN ALTIN ÇİLEĞİN FAYDALARI

Son zamanlarda popüler olan meyveler arasında bulunan altın çilek Güney Amerika kökenli olmasına rağmen ülkemizde de yetiştirilmeye başlanmıştır. Altın çilek ismiyle bildiğimiz bu meyvelere inka eriği de denmekte. Vitamin ve mineral açısından zengin olan altın çilek C ve B grubu vitaminleri ile demir, fosfor, potasyum ve kalsiyum içerir. İyi bir antioksidan kaynağı olmasının yanı sıra lif içeriği yüksek besinler arasında sayılır.Altın Çileğin Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

1- Lif açısından zengin olan altın çileğin çok tercih edilmesinin nedenlerinin başında kilo veremeye yardımcı olması bulunuyor. Tok kalma süresini uzatmasının yanı sıra metabolizmayı da hızlandırıyor.

2- Sindirim sorunları yaşıyorsanız, kabızlığa karşı altın çilek tüketebilirsiniz ancak aşırı tüketimi müshil etkisi yapacağından tüketiminde aşırıya kaçılmamalı.

3- Bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve hastalıklara karşı koruması da altın çileğin faydaları arasında bulunuyor.

4- Kalorisi az olan bu meyvenin idrar söktürücü etkisi de mevcut.

5- Diyabet hastalarının da tükettiği altın çileği diyetinize eklemeden önce doktorunuza danışmayın unutmayın.

6- Antioksidan açısından zengin olmasıyla yaşlanmayı geciktirmesi de altın çileğin faydaları arasında sayılıyor.

7- Birçok faydası bulunan altın çileğin göz sağlığımız üzerinde de olumlu etkileri bulunuyor.

 Altın Çileği Nasıl Tüketebiliriz?

Ülkemizde de yetiştirilen başlanan altın çileği market ve aktarlardan temin edebilirsiniz. Taze haliyle tüketebileceğiniz gibi kurutulmuşunu da yiyebilirsiniz. İlaç sektöründe kullanılan besinler arasında sayılan bu meyveleri meyve salatasında ve tatlı yapımında kullanabilirsiniz. Reçeli de yapılan altın çilek tatlı ve içkilerin sunumunda kullanılan meyveler arasındadır.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap