ananasin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

TROPİKAL MEYVE ANANASIN FAYDALARI

Sıcak ülkelerin meyvesi olan ananasın ana vatanı Güney Amerika’dır. Ananasgiller familyasından olan bu meyve sert kabuklu, içi ise yumuşak ve bol suludur. Çok faydalı bir meyve olan ananasta A, C ve B grubu vitaminleri ile demir, magnezyum, manganez, fosfor mineralleri bulunur.Ananasın Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Tropikal meyve ananas, çok sık tüketilen bir meyve değildir. Ancak ananasın faydalarını öğrendikten sonra daha sık tercih edebilirsiniz. Birçok süpermarkette soyulmuş halini bulabileceğiniz ananas, doğal bir antibiyotiktir. Birçok hastalığa karşı vücudumuzun direncini artırır. C vitamini açısından zengin olan ananasın faydaları arasında en önemlisi bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Ananas, vücuttaki enfeksiyonun azalmasını sağlayan meyveler arasında bulunur. Grip ve soğuk algınlığı dönemlerinde sıkça karşılaştığımız bademcik iltihabı sorununun en doğal çözümlerinden biri ananastır. İltihabın dışında boğaz ağrısını azaltır ve öksürüğü keser. Ayrıca sarımsak gibi ateş düşürücü etkisi de vardır. Vücuttaki enfeksiyonu azaltması ananasın faydaları arasındadır. Bademcikteki iltihapların dışında sinüslerdeki enfeksiyonun azalmasını sağlar.

Yaz kış marketlerde bulabileceğiniz ananası kırgınlık hissettiğiniz zaman tüketmeniz hastalıklara karşı sizi koruyacaktır. Ananas, manganez minerali açısından en zengin meyvelerdendir ve kişiye enerji verir. Bir bardak ananas suyu yorgunluğunuzun giderilmesine yardımcı olur. Ananasın faydaları arasında birçok meyve de olduğu gibi sindirimi kolaylaştırması da bulunur. Ananasın kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi de bulunur. Bol sulu olan ananas, böbreklerin çalışmasını sağlar. Vücuttaki ödemin atılmasını sağlaması da ananasın faydaları arasında sayılabilir. Ananas birçok faydasının yanında ayrıca romatizma ve kireçlenme gibi hastalıklara karşı da etkilidir ve bu hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Yapılan araştırmalar ananasın kansere karşı da koruyucu olduğunu ortaya çıkarmıştır. Birçok hastalığa karşı bizi koruyan ananasın cilt üzerinde de olumlu etkileri vardır. Özellikle bayanların korkulu rüyaları arasında olan selülite karşı en etkili meyve ananastır. Vücuttaki ödemin atılmasını sağlayan ananas, portakal kabuğu görüntüsünün azalmasını da hızlandırır. Ananas, saçları ve tırnakları güçlendiren meyveler arasında bulunur. Ananasın faydaları arasında cildi tazelemesi ve canlandırması da bulunur. Cilt üzerindeki bir değer olumlu etkisi ise yaraların iyileşmesini hızlandırmasıdır.

Ananası Nasıl Tüketebiliriz?

Sıcak ülkelerde yetişen ananası birçok süpermarkette bulabilirsiniz. Kabuklu veya soyulmuş olarak satılan ananasın soyulmuş halini aldığınız takdirde kısa sürede tüketmeniz gerekir. Aksi taktirde çabuk bozulacaktır. Ananası taze olarak tüketmek dışında suyunu da içebilirsiniz. Ya da meyve salatalarınız ve hatta yeşil salatalarınıza farklı bir lezzet katmak amacıyla kullanabilirsiniz.

 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap