anasonun-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

HAZIMSIZLIK SORUNUNA ÇÖZÜM ANASONUN FAYDALARI

Genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerimizde yetişen anason, yaklaşık yarım metre boyunda, beyaz çiçekleri olan bir bitkidir. Maydanozgiller familyasından olan anasonun yaklaşık yirmi farklı türü bulunur. Anason bitkisinin meyveleri, armuta benzer şekilde ve yeşilimsi sarı renktedir.  Yemeklerde ve bitki çaylarında kullanılan bu tohumların diğer isimleri de raziyane ve nanahandır.Anasonun Vücudumuzdaki Etkileri Neler?

Anasonun meyveleri, mutfaklarda yemeklere tat vermesi açısından ve tıbbi özelliklerinden dolayı bitki çaylarında sıkça kullanılır. Anasonun faydaları arasında en bilineni gaz söktürücü olmasıdır. Mide ve bağırsaktaki gazların atılmasını sağlayan anasonun, iştahı açıcı etkisi de bulunur. Sindirim sisteminin çalışmasını sağlayan anason, rezene gibi hazım problemi olan kişiler tarafından mutlaka tüketilmelidir. Yine rezeneyle benzer bir faydası da anne sütünü artırmasıdır. Bunun için birkaç gün düzenli olarak anason çayı içmek yeterli olur. Mide üzerinde olumlu etkileri bulunan anasonun faydaları arasında mide bulantısını azaltması da bulunur. Ağrı kesici özelliği bulunan anason, baş ağrısını azaltır. Ayrıca astım, bronşit gibi hastalıkların etkisini azaltmaya da yardımcı olur. Adaçayı gibi öksürüğü kesmesi ve göğsü yumuşatması da anasonun faydaları arasında bulunur.  Soğuk algınlığı ve gribin iyileşme sürecini hızlandırır ve balgam söktürücü etkisi bulunur. Uyku sorunu için alternatif bir çözüm olan anason, sinirleri yatıştırır ve uykuyu getirir. Ancak anason çayının aşırı tüketimi uyuşukluğa neden olabileceğinden dikkatli tüketilmelidir. Kan dolaşımının düzenlenmesini sağlaması da anasonun faydaları arasında sayılabilir. Kalbi koruyan anason, kalp çarpıntılarının azalmasına yardımcı olur. Ayrıca karanfil gibi ağız kokusunun giderilmesini de sağlar. İçerdiği maddelerden ötürü bazı kişilerde alerji neden olabilir, bu yüzden kullanımına dikkat edilmelidir. Bebeklere verilmesi ise önerilmez.

Anasonu Nasıl Tüketebiliriz?

Anason bitkisinin yeşilimsi renkteki meyveleri genellikle baharat olarak kullanılır. Anasonun faydaları için kullanabileceğiniz birçok farklı yöntem bulunur. Et ve balık yemeklerine tat vermesi için kullanılan anason, fırın yemeklerinde sıkça tercih edilen baharatlar arasındadır. Yemeklerin dışında unlu mamüllere lezzet katmak için kullanılan anason, ekmek ve galeta yapımında çok tercih edilir. Bu bitkinin meyveleri, rakı ve bazı likörlerin üretiminde de kullanılır. Ayrıca yağı da çıkartılır. Bitki çayı yapımında da kullanılan anason, kaynatılarak hazırlanmalıdır. Rezeneye benzeyen şekli ve tadından dolayı, rezene ile karıştırılabilir.

 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap