antep fıstığının faydaları
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

TAZE ve KAVRULMUŞU TÜKETİLEN ANTEP FISTIĞININ FAYDALARI

Antep fıstığı ağacı sakız ağacıgiller familyasından olup oldukça dayanıklı bir ağaçtır. Türkiye’ de Antep’ te yetiştirilen fıstık adını bu ilimizden almıştır. Türkiye dışında İran ve Şam’da da fıstık üretimi yapılır. Taze veya kavrulmuş hali tüketilen Antep fıstığında C ve B grubu vitaminleri ile kalsiyum, demir, magnezyum, manganez ve fosfor mineralleri bulunur. Lifli bir besin olan fıstık protein açısından da zengindir.

Antep Fıstığının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

1- Uzun yıllar yasaklı yemişler arasında bulunmasına rağmen yumurta gibi aklanarak kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu olduğu ortaya çıkmıştır. 

2- Birçok yemiş gibi Antep fıstığında kan şekerini dengelemeye yardımcı olur. 

3- Taze (kavrulmamış) fıstık sindirim sisteminin çalışmasını sağlar. 

4- Günde bir avuç fıstık vücudunuzun ihtiyacı olan yağı karşılarken protein ihtiyacının bir kısmını da karşılar. 

5- Kan yapıcı özelliğinin olması da Antep fıstığının faydaları arasında sayılır. Kansızlık olarak bilinen anemi hastalığına karşı oldukça etkili bir yemiştir. 

6- Badem gibi akciğer üzerinde olumlu etkileri bulunur. Antep fıstığı göğsü yumuşatır ve öksürüğün azalmasını sağlar. 

7- Vitamin ve mineral açısından zengin olmasından dolayı bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlaması da Antep fıstığının faydaları arasında bulunur. 

Birçok faydası bulunmasına karşın tüketiminde aşırıya kaçmamak gerekir. Yağlı bir yemiş olduğu için sivilce oluşumuna neden olabilir. Ayrıca Antep fıstığı bazı kişilerde alerjiye neden olabilir. 

Antep Fıstığını Nasıl Tüketebiliriz?

Taze veya kavrulmuş hali ile tüketilen Antep fıstığı yemek ve tatlılarda kullanılan yemişler arasında bulunur. Yemek olarak genellikle iç pilav yapımında kullanılır. Tatlılarda ise baklavanın vazgeçilmezidir. Ayrıca ezmesi de yapılır ve yağı çıkartılır. Taze Antep fıstığı ne zaman çıkar diye sorarsanız yaz sonuna doğru yani Ağustos, Eylül aylarında olgunlaşmaya başlar. Bu dönemlerde fıstık taze tüketilebilir ancak çabuk bozulduğu için kese kağıdına sarıp naylon torbaya koyarak buzdolabında saklayabilirsiniz. Böylece fıstık kabukları kurumayacak ve soyulması daha kolay olacaktır. 

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın