aralık ayı sebzeleri 1
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

Aralık Ayı Sebzeleri Nelerdir? -1

2019’in son ayına girdik, bütün bir yılı geride bırakırken 2020 yılına hazırlıkların başladığını düşünüyorum. Her sene sonunda olduğu gibi kendimize verdiğimiz sözleri, aldığımız kararları uygulayabildiğimiz bir yıl olmasını dilerim öncelikle. Bu yeni yılda daha bilinçli tüketerek daha sağlıklı bir yaşama adım atıp hem kendimiz hem de dünyamız için küçük ama etkili bir adım atmakla başlayabiliriz mesela. Sağlığımızın yanı sıra bütçemiz içinde oldukça faydalı olan bilinçli tüketimin ilk adımı mevsiminde yetişen meyve ve sebzeleri tüketmek. Böylece hem daha uygun fiyatlı besinleri satın almış olur hem de serada yetişmeyen, suni gübre ve ilaç kullanımının minimum da olduğu besinleri tüketmiş olursunuz. İşte sizin için hazırladığım aralık ayı sebzeleri listesi…

Aralık Ayı Sebzeleri Nelerdir?

1- Brokoli:

Tüketimi gittikçe artan sebzeler arasında olan brokoli yüksek C vitamini ve kalsiyum içermesinden dolayı bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı vücudumuzu korur. Hastalıklara karşı korumasının yanı sıra soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklarında iyileşmesine yardımcı olur. Diyetlerde sıkça önerilen bir sebze olan brokoli sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olur ve kabızlığı giderir.

(Brokoli hakkında daha detaylı bilgi edinmek için tıklayın..)

2- Dereotu:

Kış yeşillikleri olan dereotu keskin bir koku ve tada sahiptir. Maydanozgiller familyasından olan dereotu maydanoz gibi faydalı bir besindir. Mide rahatsızlıklarına karşı oldukça etkili olan dereotu mide bulantısını azaltır. Taze veya kuru olarak tüketilen dereotunun bir diğer faydası da anne sütünü artırmasıdır.

(Dereotu hakkında daha detaylı bilgi edinmek için tıklayın..)

3- Havuç:

Antioksidan açısından zengin olan havuç yaşlanma karşıtı sebzeler arasında bulunur. Lif içeriğinden dolayı tok kalma süresini uzatır, bu sebepten dolayı diyetlerde ara öğün olarak sıkça tercih edilir. Havuç suyu da mide rahatsızlıklarına karşı koruyucu niteliktedir.

(Havuç hakkında daha detaylı bilgi edinmek için tıklayın..)

4-  Ispanak:

Kışın en sevdiğim sebzelerinden ıspanak vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. Çocukların diş ve kemik gelişimini destekler, hastalıklara karşı bağışıklığı güçlendirir. Kaslar üzerinde de etkili olan ıspanak kaslar üzerindeki yorgunluğu alır ve krampları azaltır.

( Ispanak hakkında daha detaylı bilgi edinmek için tıklayın..)

5- Karnabahar:

Türk mutfağında sıkça kullanılan karnabahar çiğ veya pişmiş olarak kullanılabilir. Sarımsak gibi antibiyotik etkisi bulunmasından dolayı soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklarda tüketilmesi gereken bir sebzedir. Böbreklerin çalışmasını sağlar ve vücudu toksinlerden arındırır.

( Karnabahar hakkında daha detaylı bilgi edinmek için tıklayın..)

Aralık ayında hasat edilen diğer sebzeleri okumak için tıklayabilirsiniz…

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın