Aralık ayı sebzeleri
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

ARALIK AYI SEBZELERİ NELERDİR? -2

2019’in son ayına girdik, bütün bir yılı geride bırakırken 2020 yılına hazırlıkların başladığını düşünüyorum. Her sene sonunda olduğu gibi kendimize verdiğimiz sözleri, aldığımız kararları uygulayabildiğimiz bir yıl olmasını dilerim öncelikle. Bu yeni yılda daha bilinçli tüketerek daha sağlıklı bir yaşama adım atıp hem kendimiz hem de dünyamız için küçük ama etkili bir adım atmakla başlayabiliriz mesela. Sağlığımızın yanı sıra bütçemiz içinde oldukça faydalı olan bilinçli tüketimin ilk adımı mevsiminde yetişen meyve ve sebzeleri tüketmek. Böylece hem daha uygun fiyatlı besinleri satın almış olur hem de serada yetişmeyen, suni gübre ve ilaç kullanımının minimum da olduğu besinleri tüketmiş olursunuz. İşte sizin için hazırladığım aralık ayı sebzeleri listesi… 

Aralık Ayı Sebzeleri Nelerdir?

1- Kereviz:

Kök, sap, yaprak ve tohumları kullanılan, keskin bir tada sahip olan  kerevizin sağlığımız üzerinde birçok etkisi bulunur. Bunlardan en önemlisi enginar gibi karaciğer dostu bir sebze olmasıdır. Az kalorili ve lif içeriği zengin olmasından dolayı kilo vermek isteyen kişiler tarafında rahatlıkla tüketilebilir.

(Kereviz hakkında daha detaylı bilgi edinmek için tıklayın..)

2- Lahana:

Birçok çeşidi bulunan lahana da diğer sebzeler gibi sindirim sisteminin çalışmasını sağlayan sebzeler arasındadır. İdrar söktürücü etkisi bulunur ve vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olur. Lahananın bir diğer özelliği de balgam söktürücü etkisinin bulunmasıdır.

(Lahana hakkında daha detaylı bilgi edinmek için tıklayın..)

3- Marul:

A ve K vitaminleri açısından zengin olan marul az kalorili ve sindirimi dengeleyen sebzeler arasında bulunur. Kemik ve dişlerin güçlenmesini sağlayan marul kemik erimesi olarak bilinen osteoporoza karşı da etkilidir.

(Marul hakkında daha detaylı bilgi edinmek için tıklayın..)

4- Pancar:

Aralık ayı sebzeleri arasında en faydalı olanlarından biri şüphesiz pancar. Pancar taze veya pişmiş olarak tüketilebileceği gibi turşusu da yapılır. Hastalıklara karşı bağışıklı güçlendirmede önemli bir rol oynar. Cilt içinde oldukça faydalı bir sebzedir.

(Pancar hakkında daha detaylı bilgi edinmek için tıklayın..)

5- Sarımsak:

Yaz kış tüketebileceğimiz sebzeler arasında bulunan sarımsağın en bilinen faydalarından biri tansiyonu düşürmesidir bir diğer faydası ise antibiyotik etkisinin bulunmasıdır.  Her derde deva  olmasına rağmen mide rahatsızlığı olan kişilerin tüketmemesi gereken bir sebzedir.

(Sarımsak hakkında daha detaylı bilgi edinmek için tıklayın..)

Aralık ayında hasat edilen diğer sebzeleri okumak için tıklayabilirsiniz… 

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın