ari-sutunun-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

KRALİÇE ARININ BESİNİ ARI SÜTÜNÜN FAYDALARI

Doğanın mucizesi olan arı sütü, bizim için en faydalı sayılabilecek besinler arasındadır. İşçi arıların, kraliçe arı için yaptığı arı sütünün en büyük özelliği kraliçe arının doğurganlığının artmasının sağlamasıdır. İşçi arıların ömrünün kısa olmasına rağmen kraliçe arı ortalama altı yıl yaşar. Bunun tek sebebi de arı sütü ile beslenmesidir. Bu kadar faydalı olan arı sütü, A, C, E ve B grubu vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, fosfor, demir, sülfür ve silisyum minerallerini içerir.Arı Sütünün Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Besin değeri çok yüksek olan arı sütünün faydaları arasında en önemlisi bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Genç, yaşlı herkesin tüketmesi gereken arı sütü, birçok hastalığa karşı vücudu korur ve hastalık süreçlerinin çabuk atlatılmasını sağlar. Soğuk algınlığı ve gribe karşı en etkili doğal ilaç olan arı sütünün faydaları arasında yorgunluğu gidermesi ve kişiye enerji vermesi de sayılabilir. Çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimine olumlu yönde etki eden arı sütü, sporcular içinde çok faydalıdır. Kasların gelişmesini ve onarılmasını sağlaması da arı sütünün faydaları arasındadır. Ayrıca eklem ile ilgili rahatsızlıklara karşı da etkilidir. Bu mucizevi besinin vücudumuzla ilgili hemen her konuda bir faydası vardır. Kalp ve damar hastalıklarından, yüksek tansiyona kadar birçok hastalığa yakalanma riskini azaltır. Şüphesiz arı sütünün faydaları arasında en önemlisi halk arasında unutkanlık olarak bilinen Alzheimer hastalığına karşı koruyucu olmasıdır. Hafızayı güçlendiren besinler arasında ilk sıralarda yer alır. Doğal bir antidepresan olması da arı sütünün faydaları arasındadır. Ayrıca uyku düzensizliklerinin ortadan kalkmasını da sağlar. Sindirim sistemini de olumlu etkileyen arı sütü, hazmı kolaylaştırır, mide ağrılarının azalmasına yardımcı olur. Cildimiz için de bal kadar önemli olan arı sütü, yaşlanmanın etkileri olan kırışıklıkların oluşmasını yavaşlatır, hücrelerin yenilenmesini sağlar. Akne gibi cilt problemlerini azaltır, sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmamızı sağlaması da arı sütünün faydaları arasında bulunur. Ayrıca saç ve tırnakların da sağlıklı olmasını sağlayan arı sütü, sağlıklı bir yaşam için tüketmemiz gereken besinlerdendir. Vücudumuz için çok faydalı olmasına rağmen bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilir.

Arı Sütünü Nasıl Tüketebiliriz?

Bu kadar faydası olmasına rağmen bir kovandan çok az çıkan arı sütünün saf halini bulmak çok zordur. Miktarı az olan arı sütünü çıkarmak da zahmetli bir iştir. Bu sebeplerden dolayı arı sütü pahalı bir besindir. Saf hali biraz ekşi olan arı sütü, genelde bal ile karıştırılarak tüketilir. Kısa sürede tüketilmesi gerekir ve buzdolabında muhafaza edilmelidir. Genellikle kahvaltılarda tüketilen bu mucizevi besin, kozmetik sektöründe de önemli bir yere sahiptir. Cilt üzerindeki etkilerinden dolayı, krem ve maskelerin yapımında tercih edilir.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap