arıları korumak için
Blog, Çiftlik Günlüğü

ARILARI KORUMAK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?

Arıların hayatımızdaki yerine dair bir fikriniz var mı? Bizim için ne kadar önemli olduklarının bilincinde misiniz?  (Arıların önemi hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın… )Yoksa sizin için sadece korkutucu bir hayvan mı? Hayatımda hiç arı sokmadı beni, ne kadar acı verici olduğuna dair bir fikrim yok ancak onları öldürmeyecek kadar da değerli canlılar olduklarının bilincindeyim. Ekosistemin belki de en önemli parçası olan arılar hayatımızın devamlılığı için korunması gereken canlı türleri arasında. Peki onlardan korkmak yerine arıları korumak için neler yapabiliriz?Arıları korumak için yapabileceklerimiz:

1- Genellikle kırsal kesimlerde yapılan arıcılığın en büyük düşmanı tarım ilaçları yani pestisitler. Yetiştirilen ürünlerin haşerelerden korunması için atılan zirai ilaçlar arılar gibi birçok canlı türünün ölümüne neden olur. Atılan ilaçların miktarının kontrol edilmesi ve hatta hiç atılmaması arı ölümlerinin azalmasını sağlar.

2- Tarım ilaçlarının dışında büyük alanlarda tek tip tarım yapılması arılar için çeşitliliğin azalmasına neden olur. Bunun önüne geçebilmek için arıların sevdiği bitkilerin dikilmesi gerekir. Ben ne yapabilirim derseniz bir saksı lavantayla işe başlayabilirsiniz. Balkon veya bahçenizde arılar için dikeceğiniz diğer bitkiler ise şunlar; adaçayı, nane, çörekotu, biberiye, ayçiçeği, yıldız çiçeği, civanperçemi, birçok meyve ve sebze türleri.

3- Yurt dışında bazı ülkelerde bu konuda ciddi girişimlerde bulunuluyor. Almanya’da arıcılıkla uğraşan kişilerin sayısı giderek artarken Fransa’da çatı arıcılığıyla sağılan ballar ünlü şefler tarafında kullanılıyor. Sizde arıcılıkla ilgili bilgi almak veya arıcılığa başlamak istiyorsanız linke tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

http://liveandletbee.org/ariciliga-baslamak-istiyorsaniz/?lang=tr

4- Birçok canlı gibi arılar da temiz su kaynaklarına ulaşmakta sorun yaşayabiliyor. Bu sebepten dolayı bahçe veya balkonunuza arılar için temiz su koyabilirsiniz ancak arıların boğulmaması için su kaplarının ortasına arıların çıkabileceği taş gibi bir yükselti koymanızda fayda var.

5- Son olarak arıcılığın devamlılığını sağlamak ve ekosistemi korumaya yardımcı olmak adına yerel bal üreticilerinden bal almaya özen gösterebilirsiniz.

Kaynak: http://www.bugday.org/portal/haber_detay.php?hid=8009

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap