armutun-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

BÖBREKLERİ ÇALIŞTIRAN ARMUTUN FAYDALARI

Armut gülgiller familyasında olan bir ağacın meyvesidir. Birçok farklı türü olan armut, ılıman iklimlerde yetişebilen bir ağaçtır. Armutta C, K ve B  grubu vitaminleri ile fosfor, demir, potasyum ve magnezyum mineralleri bulunur.

Armutun Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Yaklaşık 30 türü bulunan armutun faydaları arasında en bilinen böbrekleri çalıştırmasıdır. İdrar söktürücü etkisi bulunan armut idrar yolları enfeskiyonuna karşı da etkili olur. B ve C vitamini açısından zengin olan armut, hastalıklara karşı bağışıklığın güçlenmesini sağlar. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların da iyileşme sürecini hızlandırır. Fiziksel ve zihinsel yorgunluğu gidermesi ve vücuda enerji vermesi de armutun faydaları arasında bulunur. Okul çağındaki çocukların zihinsel yorgunluklarını gidermek için tüketmeleri gereken meyveler arasında armut ilk sıralarda yer alabilir. Armutun faydaları arasında romatizma ve kireçlenmeye karşı etkili olması da sayılabilir. Kansızlığa karşı etkili olan armut, toksinlerin atılmasını ve kanın temizlenmesini de sağlar. Tatlı ve bol sulu olan armut, tükürük bezlerinin çalışmasına yardımcı olur. Armutun diğer birçok meyveden farkı ise sinirleri yatıştırmasıdır. Yüksek tansiyonun düşürülmesini sağlaması da armutun faydaları arasındadır. Az kalorili ve bol lifli olan armut, diyet yapanların da rahatlıkla tüketebileceği meyvelerdendir. Armutun faydaları arasında susuzluğu gidermesi de bulunur. Farklı türleri bulunan armutun kalp sağlığı üzerinde de etkilerinden biri kalp çarpıntısını azaltmasıdır. Armutun faydaları arasında hindistan cevizi gibi mide bulantısını azaltması da bulunur. Özellikle hamilelik döneminde meydana gelen bulantıları kesmek için armut yemek en doğal ve en sağlıklı yöntemler arasındadır. Faydalarından daha çok istifade edebilmek için armut, yemeklerden önce aç karna yenilmelidir.

Armutu Nasıl Tüketebiliriz?

Sağlığımız için birçok faydası bulunan armutta her meyve sebzede olduğu gibi mevsiminde tüketilmelidir. Armut, taze tüketilebileceği gibi pişirilerek de yenen meyveler arasında bulunur. Özellikle tatlı yapımında sıkça tercih edilen meyveler arasında ilk sıralarda yer alır. Tatlı yapımının dışında komposto ve reçel yapımında da kullanılan armutun suyu da sıkılarak içebilir. Armutun meyvesinin dışında yaprakları, çekirdekleri ve hatta ağacının kabuğu da bazı bitki çaylarında kullanılır.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın