avokadonun-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

AVOKADONUN FAYDALARI NELERDİR?

Birçok faydası olmasına rağmen yeni yeni tüketilmeye başlanan avokadonun faydaları hala araştırılmaktadır. Ana vatanı Meksika olan avokado sağlığımız açısından birçok faydası bulunan bir meyvedir. Bu meyvede E, C, K ve B grubu vitaminleri ile potasyum, demir, kalsiyum, magnezyum gibi mineraller bulunur. Ayrıca diğer meyvelere göre protein bakımından da zengin bir meyvedir.Avokadonun Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Zengin içeriği sayesinde vücudumuzda olumlu birçok etkisi bulunan avokadonun faydaları arasında en önemlisi kansere karşı etkili olmasıdır. Aynı zamanda hücrelerin yenilenmesine yardımcı olan avokado yaşlanmanın sebep olduğu cilt kırışıklıklarına karşı da etkilidir. İçerdiği doymamış yağ asitleri kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur. Kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı vücudu koruması da avokadonun faydaları arasında bulunur. Birçok meyve ve sebze gibi lif açısından zengin olan avokado, sindirim sisteminin düzene girmesine yardımcı olur ve kabızlığı giderir. İçerdiği demir minerali ile kansızlığa karşı etkili olan avokado, muzdan fazla içerdiği potasyum ile de kasların gelişimine ve yenilenmesine de katkı sağlar. Sporcular tarafından sık sık tüketilmesi gereken meyveler arasında bulunur, potasyum minerali dışında kaslar için gerekli olan proteini de içerir. Organlarımız için birçok faydası olan avokadonun cilt üzerinde de olumlu etkileri bulunur. Özellikle içerdiği E vitamini cilt ve saç sağlığı için önemli bir vitamindir. Cilde canlılık vermesi ve kırışıklıkları da azaltması avokadonun faydaları arasında bulunur. Avokado vücudun bağışıklığını artıran önemli meyveler arasında bulunur.  Yukarıda sayılan faydalarından dolayı avokado, hamileler ve gelişme çağındaki çocuklar tarafından tüketilebilecek bir meyvedir.

Avokadoyu Nasıl Tüketebiliriz?

Avokado taze olarak tüketilebileceği gibi, yemeklerde ve salata yapımında da kullanılır. Yurt dışında yemeklerde sık sık kullanılan bu meyve ayrıca meze olarak da tüketilebilir, bunun için yumuşamış avokadoyu soymanız, çatalla iyice ezip üzerine limon ve tuz eklemeniz yeterlidir. Olgunlaşmamış olan avokadoyu yemek zordur ve tadı lezzetli değildir. Bu yüzden avokadoyu yemeden önce buzdolabından çıkartıp yumuşamasını beklemeniz en doğru tüketim şekli olur. Ayrıca avokado, kabukları soyulduktan kısa bir süre sonra tüketilmelidir. Bu sağlıklı meyve, cilt bakım ürünlerinin yapımında da kullanılır. Maskesi yapılıp yüze uygulanırsa, cilde parlaklık vermesi ve kuru ciltleri nemlendirmesi de avokadonun faydaları arasındadır. Cilt  üzerindeki en önemli etkisi hücre yenileyici özelliği ile cildin esnekliğini kaybetmemesini sağlamasıdır.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap