ayvanın faydaları
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

Kış Meyvesi Ayvanın Faydaları Nelerdir?

Gülgiller familyasından olan ayva ağacı ülkemizin birçok yerinde yetişebilir. Pembemsi ve beyaz çiçekleri olan ayvanın Demir, Ekmek ve Limon gibi farklı türleri bulunur.  Çiçekleri, yaprakları, meyvesi ve çekirdekleri kullanılan ayvada A, C, B grubu vitaminleri ile protein, demir, bakır, potasyum mineralleri bulunur. Besin değeri açısından bu denli zengin olan ayvanın faydaları nelermiş bir bakalım…

Lif İçeriği Yüksek Ayvanın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

1- Ayvanın en çok bilinen faydası akciğer hastalıklarına karşı etkili olmasıdır. Bronşit ve öksürük gibi rahatsızlıkların iyileşme sürecini hızlandırdığı bilinmektedir.

2- Büyüme çağındaki çocukların gelişimi için katkı sağlayan ayva kemik ve diş gelişimi için oldukça faydalıdır.

3- Kış aylarında sıkça yakalandığımız grip ve soğuk algınlığına karşı etkili olan ayva iyileşme sürecini hızlandırır ve vücuda enerji verir.

4- Zencefil gibi mide bulantısını kesip kusmayı önlemesi de ayvanın faydaları arasında bulunur.

5- Ayva ağızda çıkan yaraların geçmesini sağlar ve salatalık gibi ağız kokusunu giderir.

6- Genellikle çiğ tüketilen ayva boğaza çok takıldığı için iyice çiğnenmelidir.

7- Sindirim sistemi üzerinde etkili olan ayva şeftali gibi ishali kesen meyveler arasında bulunur.

8- Lif içeriği yüksek ve kalorisi düşük bir meyvedir.

9- Antioksidan açısından zengin olan ayva cilt sağlığını olumlu yönde etkiler. Ayva suyunun aknelere karşı etkili olduğu bilinmektedir.

Ayvayı Nasıl Tüketebiliriz?

Mevsiminde bolca tüketmemiz gereken ayva, saklamak için dayanıklı bir meyvedir. Buzdolabında uzun bir süre muhafaza edebilir. Taze tüketiminde dikkat edilmesi gereken tek şey sindirimini kolaylaştırmak için bolca çiğnemek. Ayvayı çiğ olarak tüketeceksiniz limon suyu ve biraz tuz ile denemenizi tavsiye ederim.

Çiğ olarak tüketmenin dışında ayva ile neler yapabilirim diye sorarsanız aklıma ilk gelen ayva tatlısı olur, bunun dışında reçeli, marmelatlı ve kompostosu da yapılır. Tatlıların dışında ayva, zeytinyağlı ve pilav yapımında da tercih edilen meyveler arasında bulunur. Ayrıca ayvanın yaprakları, çiçekleri ve çekirdekleri çay yapımında kullanılır.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın