ayvanin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

KIŞ MEYVESİ AYVANIN FAYDALARI NELERDİR?

Gülgiller familyasından olan ayvanın faydaları içerdiği vitamin, mineraller ve organik asitler bakımından fazladır.  A, C ve B grubu vitaminleri ile protein, demir, bakır ve potasyum minerallerini içeren ayva, karbonhidrat bakımından zengin bir meyvedir. Kış meyvesi olan ayvanın farklı türleri bulunur ve Türkiye’ de birçok bölgemizde yetiştirilir.Ayvanın Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Ayva, zengin besin değerleri sayesinde grip ve soğuk algınlığında tüketildiği zaman bu rahatsızlıkların daha hızlı atlatılmasına yardımcı olur; vücudun kaybettiği enerjiyi geri kazandırır. Vitamin ve mineral açısından zengin olmasından dolayı büyüme çağındaki çocukların gelişimine katkı sağlaması da ayvanın faydaları arasındadır. Kemik ve dişlerin gelişimine katkı sağlar.   Bu sebepten dolayı hamileler ve gelişme çağındaki çocukların tüketmesi gereken meyveler arasında bulunur. Akciğer hastalıklarına karşı etkili olan ayva öksürük, bronşit gibi hastalıkların iyileşme sürecini de hızlandırır. Ayvanın faydaları arasında mide ve bağırsakları kuvvetlendirmesi ve sindirim sistemini düzene sokması da bulunur. Ayrıca mide bulantısını keser ve kusmayı önler. Bu sebepten dolayı hamileler tarafından tercih edilebilir.  Ayva, ishali kesen meyveler arasındadır ancak ayvanın aşırı tüketilmesi kabızlığa neden olur. Bu yüzden kabızlık şikayeti olanların ayva tüketmesi sakıncalı olabilir. Ayvanın faydaları arasında en önemlisi kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltmasıdır. Ayva, kalp çarpıntısını azaltan meyveler arasında bulunur. Birçok meyve de olduğu gibi kanı temizlemesi ve karaciğeri güçlendirmesi de ayvanın faydaları arasında sayılabilir. Ağızda meydana gelen yaralara karşı etkili olan ayva, aynı zamanda ağız kokusunu da engeller. Cilt ve tırnaklara canlılık vermesi de ayvanın faydaları arasında bulunur. Hamileler için birçok olumlu etkisi bulunan ayvanın faydaları arasında anne sütünü artırması da sayılabilir. Ayrıca yapılan araştırmalar sonucu ayvanın varise karşı etkili olduğu da ortaya çıkmıştır. Ayva, az miktarda şeker içerdiğinden dolayı şeker hastaları tarafından da rahatlıkla tüketilebilen bir meyvedir.

Ayvayı Nasıl Tüketebiliriz?

Taze olarak tüketmesi sindirim açısından sıkıntılı olan ayvanın, kompostosu, reçeli ve tatlısı yapılır. Hatta külde de pişirilip yenebilir. Çiğ olarak tüketildiğinde ayvanın iyice çiğnenmesi gerekir, böylece sindirim zorluğu biraz da olsa azaltılmış olur. Çiçekleri, yapraklar, kabukları ve çekirdekleri çay yapımında kullanılır.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap