bademin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

GÜLGİLLER FAMİLYASINDAN BADEMİN FAYDALARI NELERDİR?

Badem, ilk baharı müjdeleyen pembe çiçekler açan bir ağacın meyvesidir. Farklı çeşitleri bulunan bademin faydaları içerdiği vitamin, mineral ve yağ asitleri açısından sağlığımız için önemlidir. A, C, E ve B grubu vitaminleri ile bolca magnezyum, kalsiyum, demir, fosfor, potasyum, protein ve çinko minerallerini içerir. Birçok faydası bulunan bademin tatlı ve acı olmak üzere iki çeşidi bulunur. Ana vatanı Çin ve Orta Asya olan bademin diğer ismi payamdır. Türkiye’de genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirilmektedir. Bademin, olgunlaşma döneminde toplanan ham haline çağla denir. Çağla çok kısa sürede tüketilmesi gereken bir meyvedir.Bademin Vücudumuzdaki Etkileri Neler?

Sağlığımıza bir çok katkısı olan ve kuru yemişler arasında bulunan badem, genç yaşlı herkes tarafından tüketilmesi gereken önemli bir besin kaynağıdır. Bademin faydaları arasında en önemlisi bağışıklık sistemini güçlendirmesidir, besin değerlerinden dolayı hamileler ve gelişme çağındaki çocuklar tarafından sıklıkla tüketilmelidir. Badem, anne karnındaki bebeğin gelişimi için de gerekli vitamin ve mineral desteğinin karşılanmasına yardımcı olur. Lif bakımından zengin olan badem kolesterolün düşmesini sağlar, yapılan araştırmalar bademin kalp ve damar  hastalıklarına yakalanma riskini azalttığını gösterir. Bademin faydaları arasında beden ve zihin yorgunluğunu  gidermesi ve vücuda enerji vermesi de bulunur. Gün içerisinde enerjinizin düştüğünü hissettiğiniz zamanlarda bir avuç badem yemek, canlanmanıza yardımcı olacaktır. Grip ve soğuk algınlığında tüketildiğinde hastalığın daha hızlı geçmesini sağlaması da bademin faydaları arasında bulunur. Ağrı kesici özelliği vardır. Antioksidan özelliği ile yaşlanmanın cildinizdeki belirtilerinin oluşmasını geciktirir ve cildinizin daha canlı ve sıkı görünmesini sağlar. Gün içerisinde tüketildiğinde tok tutması da bademin faydaları arasındadır; öğün aralarında kan şekerinizin düşmesini engellemek için badem yiyebilirsiniz. İçeriğindeki E vitamini sayesinde yaralarında hızlı iyileşmesini sağlar. Bademin faydaları arasında böbrek ve idrar yollarındaki enfeksiyonu azaltması da bulunur, ayrıca kabızlığı da giderir.

Bademi Nasıl Tüketebiliriz?

Her yerden rahatlıkla temin edebileceğiniz bademi her sabah kahvaltısında ya da ara öğünlerde tüketebilirsiniz. Badem, çağla halindeyken de yenildiği gibi, kuru yemiş olarak da tüketilir. Aynı zamanda yemeklerde, tatlılarda kullanılır ve yağı da çıkartılır. Badem yağı genelde cilt ve saç bakımında tek başına veya karışım yapmak için kullanılır. Badem yağının içindeki E vitamininin cildi ve saçları canlandırması da bademin faydaları arasındadır.  Tatlı badem pasta ve şekercilikte kullanılırken, acı badem daha çok kozmetik sektöründe kullanılır.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap