bademin faydaları
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

GÜLGİLLER FAMİLYASINDAN BADEMİN FAYDALARI NELERDİR?

Badem ilk baharı müjdeleyen pembe beyaz çiçekler açan, gülgiller familyasından olan ağacın meyveleridir. Farklı çeşitleri bulunan bademin faydaları içerdiği vitamin, mineral ve yağ asitleri açısından sağlığımız için önemlidir. A, C, E ve B grubu vitaminleri ile bolca magnezyum, kalsiyum, demir, fosfor, potasyum, protein ve çinko minerallerini içerir. Birçok faydası bulunan bademin tatlı ve acı olmak üzere iki çeşidi bulunur. Ana vatanı Çin ve Orta Asya olan bademin diğer ismi payamdır. Türkiye’de genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirilir. Bademin, olgunlaşma döneminde toplanan ham haline ise çağla denir. Çağla çok kısa sürede tüketilmesi gereken, baharın ilk meyvesidir.Bademin Faydaları Nelerdir?

1- Genç yaşlı herkes tarafından tüketilmesi gereken bademin faydaları arasında en önemlisi bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Hastalıklara karşı vücudumuzu koruyan bademi özellikle hamileler ve gelişme çağındaki çocukların tüketmesi tavsiye edilir.

2- Lİf açısından zengin olan badem tok kalma süresini uzatırken sağlıklı bir sindirim sistemini de kavuşmanızı sağlar. Diyetlerde ara öğünlerde sıkça tavsiye edilen bademi kavrulmamış ve tuzsuz olarak tüketmeniz daha sağlıklı olur.

3- Kolesterolün düşmesini sağlaması da bademin faydaları arasında bulunur.

4- Çok tercih edilen bir kuruyemiş olan badem kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini de azaltır.

5- Bademin en büyük özelliklerinden bir diğeri de enerji verici olmasıdır. Beden ve zihin yorgunluğunu gideren bademi enerjiniz düştüğünde bir avuç tüketerek enerjinizi artırabilirsiniz.

6- Doğada her derde deva bulmak mümkün, hafif ağrılarınız için tüketebileceğiniz badem iyi bir ağrı kesicidir.

7- Antioksidan içeriği ile yaşlanmanın ciltteki etkilerini geciktirmesi ve daha sıkı bir cilde kavuşmanızı sağlaması da bademin faydaları arasındadır.

8- E vitamini içeren bademin ciltteki bir diğer etkisi de yaraların iyileşmesini hızlandırmasıdır. Cilt bakım tariflerin badem yağı sıkça kullanılan yağlar arasındadır.

Bademi Nasıl Tüketebiliriz?

Her yerden rahatlıkla temin edebileceğiniz bademi her sabah kahvaltısında ya da ara öğünlerde tüketebilirsiniz. Badem, çağla halindeyken de yenildiği gibi kuru yemiş olarak da tüketilir. Aynı zamanda yemeklerde, tatlılarda kullanılır ve yağı da çıkartılır. Badem yağı genelde cilt ve saç bakımında tek başına veya karışım yapmak için kullanılır. Badem yağının içindeki E vitamininin cildi ve saçları canlandırması da bademin faydaları arasındadır. Tatlı badem pasta ve şekercilikte kullanılırken, acı badem daha çok kozmetik sektöründe kullanılır.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap