bahar temizliği için püf noktaları
Blog, Çiftlik Günlüğü

BAHAR TEMİZLİĞİ YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Cemreler düşmeye başladı, baharın kıpırtılarını hissetmeye başladık. Bu sene kışı yaşamasakta kapalı havaların mutsuzluğu yerini güneşli havaların enerjisine bırakırken, bedenimizde, zihnimizde doğayla beraber uyanmaya başlıyor. Kendimizi yenilemeye başladığımız bu zamanlarda aynı özeni yaşadığımız yere evimize de gösterebilir evimizi yaz aylarına hazırlayabiliriz. Bahar temizliği ile hem evinizdeki kullanılmayan eşyalardan kurtulup hayatınızı sadeleştirebilirsiniz hem de evinizin enerjisini yenileyebilirsiniz.Bahar Temizliği İçin Püf Noktaları 

1- Bahar temizliğinin amaçlı evinizi yaza hazırlamak, kış aylarının tüm ağırlıklarından kurtulmak. Bunun için kışlıklarınızı kaldırmakla işe başlayabilirsiniz. Her kış belki seneye giyerim diye hurca kaldırdığınız kıyafetleri verebilir, kullanmadığınız eşyaları bağışlayabilirsiniz. Kışlıkların hepsini yıkadıktan veya kuru temizleye verdikten sonra kaldırmaya özen gösterin.

2- Mevsimlik ve yazlık kıyafetlerinizi yerleştirmeden önce dolapları silebilirsiniz. Dolap temizliği için deterjan kullanmak istemiyorsanız sirkeli su ile rafları silebilir daha sonra nemli bir bezle üstünden geçebilirsiniz.

3- Battaniye ve yorganları yıkadıktan veya kuru temizlemeden sonra kaldırabilirsiniz böylece önümüzdeki seneye hazır olarak muhafaza etmiş olursunuz.

4- Kış aylarında radyatör, soba, klima kullanımı perdelerin renginin koyulaşmasına neden olur. Yıkanan perdeleri nemli olarak aşabilir böylece evinizinde mis gibi korkmasını sağlayabilirsiniz.

5- Duvar ve tavanlarda oluşan tozları süpürge ile alabilirsiniz. Dolap üstlerini, baza ve kanepe altlarını nemli bir bezle silebilirsiniz. Yatak ve kanepe gibi ağır mobilyaları yerinden oynatamıyorsanız altına fön tutarak tozların çıkmasını sağlayabilirsiniz.

6- Kıyafetlerde olduğu gibi ayakkabılarınızda da yazlık kışlık ayrımı yapmadan önce ayakkabı dolabını da silmenizde fayda var. Kaldıracağınız kışlık ayakkabılarınızı, ayakkabının cinsine göre temizleyip sonra uygun bir şekilde muhafaza edebilirsiniz.

7- Halı kullanıyorsanız temizlendikten sonra kaldırmanız sizin için daha kullanışlı olabilir. Halıları serip muhafaza edeceğiniz bir alanınız var ise kıvırmadan kaldırmak şeklinin bozulmamasını sağlar.

8- Tüm bu kaldırma işlemlerinden sonra yapacağınız temizlik esnasında kapı ve pencerelerin açık olması kıyı köşelerde kalan tozlarında evden çıkmasını sağlar.

9- Kışlıkları kaldırırken elediğimiz gibi mutfakta da tarihi geçmiş ürünleri ve böceklenen bakliyatları atabilirsiniz. Bakliyat ve baharatlarda cam kavanoz kullanarak böceklenme sorununun önüne geçebilirsiniz.

10- Temizlik esnasında deterjan kullanmak istemezseniz doğal temizlik ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Bahar temizliği ile evinizi baştan aşağı yenilerken dilerseniz mobilyalarınız yerleşimini de değiştirebilirsiniz. Yenilenen, temizlenen evinizde güzel bir yaz geçirmeniz dileğiyle…

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap