bahar yorgunluğu
Blog, Çiftlik Günlüğü

Doğanın Uyanışının Üzerimizdeki Etkisi Bahar Yorgunluğu Nedir?

Cemreler düştü, baharın habercisi günler kapıda, içimizi kıpır kıpır yapan, kışın tüm ağırlığını atmaya başladığımız bahar ayları mutluluk sebebi olsa da bizi zorlayan bir tarafı da mevcut. O da hiç şüphesiz bahar yorgunluğu. Doğa uyanıyor, yenileniyor tıpkı bizim gibi ama başlangıcımız biraz sarsıntılı geçiyor bu günlerde. Havadaki, topraktaki ve sudaki değişimler vücudumuzu da etkiliyor, peki bizi etkileyen bahar yorgunluğunun belirtileri hakkında bilginiz var mı?

Bahar Yorgunluğu Nedir?

  • Bahar yorgunluğunun kronik ve psikolojik yorgunluktan farkı mevsim geçişlerinde ve kısa süreli yaşanıyor olmasıdır. Bahar aylarında uyku sorunları yaşamanız mümkün sonuç olarak da yorgunluğun tetiklendiği bir dönem. Uykusuzluk şikayetlerinin artabileceği gibi yataktan çıkmakta da zorlanabilirsiniz.
  • Yorgunluğun dışında sindirim sistemimizde bahardan nasibini alıyor ve mide yanması, ishal ve kabızlık gibi sindirim yolu rahatsızlıkları ortaya çıkabiliyor. Kış aylarında açılan iştahımız bahar aylarında azalabiliyor ve iştahsızlık artıyor.
  • Kış aylarının ağırlığını üzerinden atmaya çalışan vücudumuzda havadaki elektrik yükü ile uyuşma ve karıncalanma da meydana gelebiliyor.
  • Bahar geçişlerinden vücudumuzdaki kaslarda etkileniyor, kaslarda gerginlik artıyor ve ağrılara neden oluyor.
  • Genellikle kadınlarda daha etkili olan bahar yorgunluğu hormonları da etkiliyor ve adet düzensizliğine veya ağrıların artmasına neden olabiliyor.
  • Bahar aylarından etkilenen ruh halimiz bazı psikolojik rahatsızlıklara da zemin hazırlayabiliyor. Bu dönemde artış gösteren anksiyete  ve depresyon kısa süreli olabileceği gibi 2- 3 haftadan uzun sürüyor ise ve günlük yaşamınızı etkiliyorsa bir uzmana danışmanızda fayda olabilir.
  • Damarların daralmasıyla yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlıklarının meydana gelme riski artıyor.
  • Mevsim geçişlerinden cildimiz ve saçlarımızda etkileniyor, baharda ciltte kuruma ve özellikle saç dökülmesi çok sık görülen şikayetler arasında bulunuyor.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın