bahar yorgunlugu
Blog, Çiftlik Günlüğü

DOĞANIN UYANIŞININ ÜZERİMİZDEKİ ETKİSİ BAHAR YORGUNLUĞU

Cemreler düştü, güneş yüzünü daha fazla gösterir oldu. Bu sene kışı tam anlamıyla yaşamasakta doğa uyanmaya başladı. Doğada olduğu gibi bizde bir takım değişiklikler yaşıyoruz mesela içimizin kıpır kıpır olması, kışın mutsuzluğundan uzaklaşıp sürekli mutlu olmamız gibi. Ama bunun yanında bahar yorgunluğu da kapımızı çalıyor. Doğa uyanıyor, yenileniyor tıpkı bizim gibi ama başlangıcımız biraz sarsıntılı. Havadaki elektrik yükü vücudumuza olumsuz etki ediyor ve bazı rahatsızlıklara neden oluyor.Bahar Yorgunluğunun Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Doğanın uyandığı, güneşli, güzel günlerin yaklaştığı bu günlerde vücudumuzda bir takım evrelerden geçiyor. Kış depresyonunu geride bırakırken bahar da dengemizi alt üst ediyor. Yataktan çıkmanın zor geldiği, uyku sorunlarının yaşandığı şu günlerde canımızı sıkan bir diğer etken de kas ağrıları. Gerginliğin artmasıyla özellikle baş, boyun, sırt ve bel ağrılarında artış gözlenebiliyor. Ağrıların dışında sindirim sistemi üzerinde de etkileri olan bahar yorgunluğu mide yanmalarına, ishal veya kabızlık gibi sindirim sorunlarına davetiye çıkarıyor. Bu rahatsızlıkların yanı sıra vücutta uyuşma ve karıncalanmalar da meydana gelebiliyor. Neyse ki  ilkbaharın etkilerini ortadan kaldıramasakta onları azaltmamız mümkün.

Bahar Yorgunluğuna İnat Hadi Durma Adım At!!!

Bahar Yorgunluğu İle Baş Etmenin Yolları Nelerdir?

İlkbaharı sağlıklı ve enerjik bir şekilde atlatmanın en iyi yollarından biri hiç şüphesiz güzel bir kahvaltı yapmaktan geçiyor. Kahvaltı derken poğaça, simit ve börek gibi hamur işlerinden oluşan bir kahvaltı değil tabii ki. Kahvaltıda çeşitlilik önemli çünkü vücudumuza enerji verecek vitamin ve mineralleri alabileceğimiz, gün içerisinde enerji dengemizi korumamızı sağlayacak bir öğün. Öğle ve akşam öğünlerinde ise kızartma ve yağlı yemeklerden kaçınmak gerekiyor. Bahar aylarında da her zaman olduğu gibi taze sebze meyve tüketimini artırmanın yanı sıra sıvı tüketimi de önemini koruyor. Sıvı tüketimini kafeinli içecekler yerine bitki çaylarıyla yapmak gerekiyor. Hatta sinirlerinizi yatıştırıp, kaslarınızın gevşemesine yardımcı olacak zencefil, papatya veya melisa çayını deneyebilirsiniz. Bitki çayları dışında su tüketimi de enerjinizi artırabilir ve sağlıklı bir sindirim sistemine kavuşmanıza yardımcı olabilir. Bunların dışında yapabileceğiniz en güzel şey ise yürüyüş. Mümkünse açık havada yapabileceğiniz kısa süreli yürüyüşler inanın ruh halinizin değişmesine yardımcı olacak. Baharın mis gibi kokusunu içinize çekerek kaslarınızın da gevşemesini sağlayabilirsiniz. Gevşemek için özellikle yatmadan önce yapacağınız esneme hareketleri kaslarınızın üzerindeki gerilimi azaltırken rahat bir uyku uyumanıza da yardımcı olabilir.

Sağlıklı ve mutlu bir yaşam hepimizin hakkı, bunun için biraz çaba göstermek ve baharın rehavetine kapılmamak en önemlisi. Mutlu, huzurlu enerji dolu günlere uyanmak dileğiyle…

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap