Bahar yorgunluğuna ne iyi gelir
Blog, Çiftlik Günlüğü

BAHAR YORGUNLUĞUNA NE İYİ GELİR?

Baharın habercisi günler kapıda, içimizi kıpır kıpır yapan, kışın tüm ağırlığını atmaya başladığımız bahar ayları mutluluk sebebi olsa da bizi zorlayan bir tarafı da mevcut. O da hiç şüphesiz bahar yorgunluğu. Doğa uyanıyor, yenileniyor tıpkı bizim gibi ama başlangıcımız biraz sarsıntılı geçiyor bu aylarda. Havadaki, topraktaki ve sudaki değişimler vücudumuzu da etkiliyor ve sonuç vücudumuzu etkileyen bahar yorgunluğu. Ancak hemen moralleri bozmayalım tüm belirtilere rağmen bahar yorgunluğuna karşı yapabileceklerimiz mevcut…

Bahar Yorgunluğuna Karşı Yapabileceklerimiz:

1- İlkbaharı sağlıklı ve enerjik bir şekilde atlatmanın en iyi yollarından biri hiç şüphesiz dengeli ve sağlıklı beslenmeden geçiyor. Hamur işleri, kızarmış yemekler ve işlenmiş gıdalar yerine meyve sebze tüketimini artırabilirsiniz.

2- Bahar yorgunluğunu atlatmak için kahve içmek yerine bitki çayları ve taze sıkılmış meyve sebze sularını tercih edebilirsiniz. Hatta stres seviyenizi düşürmek ve kaslarınızdaki gerginliği azaltmak isterseniz size önerebileceğim bitki çayları, zencefil, papatya, melisa ve lavanta. (Bu çaylarla ilgili detaylı bilgi almak isterseniz üzerlerine tıklayabilirsiniz.)

3- Bahar yorgunluğuna iyi gelen önemli maddelerden biri de hareket etmek. Kendinizi yorgun hissetmenize rağmen hafif de olsa egzersiz veya kısa bir yürüyüş yapabilirsiniz. Hatta açık havada yapacağınız yürüyüşlerle gün ışığından da faydalanabilirsiniz.

4- Enerjimizin düşük olduğu bugünlerde derin nefesler alabilir, vücudunuzu oksijenle doldurabilirsiniz. Böylece en kısa yoldan enerjinizi artırmış ve gergin kaslarınızı gevşetmiş olursunuz. Gün içerisinde vereceğiniz nefes molaları stres seviyenizin bile azalmasına yardımcı olacaktır.

5- Ve son olarak bahar yorgunluğuna en iyi gelen şeylerden biri sosyalleşmek, fırsat buldukça aileniz ve arkadaşlarınızla vakit geçirmeye özen gösterebilirsiniz. Bahar yorgunluğunun belirtileri sizi evden çıkmamaya itse de sosyalleşmek keyfinizi yerinize getirecektir.

Bahar yorgunluğunun belirtileri hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayınız

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın