baklanın faydaları
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

İlkbahar Sebzesi Baklanın Faydaları Nelerdir?

Baklagiller familyasından olan bakla ılıman iklimlerde yetişen, kazık köklü ve tek yıllık bir bitkidir. Kış aylarında ekilen baklanın hasatı ilkbahar aylarında yapılır. Toprağa azot bırakan bir sebze olduğu için gübre olarak da oldukça faydalıdır. İlkbahar aylarında yetişen baklanın faydaları zengin besin içeriğinden dolayı fazladır. Kuru fasulye, nohut gibi bitkisel protein içeren baklada A, C ve B grubu vitaminleri ile demir, kalsiyum, potasyum, çinko, bakır ve magnezyum mineralleri bulunur.

Baklanın Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

  • Yüksek lif içeriğine sahip olan bakla sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olur ve hazmı kolaylaştırır. Kabızlığa karşı etkili olması da baklanın faydaları arasında bulunur.
  • Zengin besin içeriği sayesinde bakla bağışıklık sistemini güçlendirir ve bizi hastalıklara karşı korumaya yardımcı olur.
  • Demir içeriğinin yüksek olmasından dolayı kansızlık olarak bilinen Anemi hastalığına karşı da etkilidir.
  • Kalsiyum ve magnezyum minerallerini içeren baklanın faydaları arasından bir diğeri de osteoporoz yani kemik erimesine karşı koruyucu bir sebze olmasıdır. Bakla kemiklerin ve dişlerin güçlenmesine yardımcı olan sebzeler arasında sayılabilir.
  • Sindirim sistemi üzerinde etkili olan bakla aynı zamanda böbreklerin çalışmasına da yardımcı olur ve idrar yollarının temizlenmesini sağlar. Bazı kaynaklara göre de böbreklerdeki kumun atılmasında etkili bir sebzedir.
  • Faydalı bir ilkbahar sebzesi olmasına rağmen aşırı tüketimi bazı kişilerde rahatsızlıklara neden olabilir bu sebepten dolayı tüketimine dikkat edilmelidir.

Taze mi Kuru mu Bakla Nasıl Tüketilir?

Şimdi tam mevsimi olan bakla taze tüketileceği gibi taneleri kurutularak da tüketilebilir. Taze olarak genellikle etli ve zeytinyağlı yemeği yapılan baklayı kışın tüketmek için de kabuklarından çıkartıp buzlukta saklayabilir veya kurutabilirsiniz. Bunların dışında bakla pilav, enginar, falafel, salata ve en meşhur meze fava yapımında kullanılır. Bakliyat olarak tükettiğimiz baklanın unu da çekilir ve ekmek, poğaça yapımında tercih edilir. Ayrıca yaprakları ve çiçekleri de kullanılır.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın