baligin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

BALIĞIN FAYDALARI NELERDİR?

7’den 70′ e herkes için faydaları olan balıkta A, C, D E ve B grubu vitaminleri ile kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum ve selenyum mineralleri bulunur. Kırmızı et gibi balık da çok iyi bir protein kaynağıdır. Omega- 3 yağ asidi açısından en zengin kaynaklar arasında bulunan balığın faydaları için bu kış bol bol tüketmeye özen gösterin.

Balığın Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

1- Kalp ve damar sağlığı üzerinde olumlu etkileri olan balık kötü kolesterolün düşmesini sağlarken iyi kolesterolünde artmasına yardımcı olur. Kalp krizi ve felç riskini azaltmasından dolayı haftada bir kez tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

2- Vücudumuzun üretemediği omega- 3 yağ asidinin en önemli olan kaynağı balık ve balık yağlarıdır. Bu sağlıklı yağ asitleri hamileler ve anne karnındaki bebeklerin sağlıklı gelişimi için gereklidir.

3- Zeka gelişiminde de olumlu etkili olan balığın faydaları arasında konsantrasyonu artırması da sayılır. Balık Alzheimer riskinin azalmasına da katkı sağlayan besinler arasındadır.

4- Akdeniz mutfağının vazgeçilmezlerinden balık enerji verici bir besindir, yorgunluğu giderir ve stresi azaltır. Yapılan araştırmalara göre depresyon belirtileri olan endişe, üzüntü ve halsizlik durumlarını en aza indirir.

5- Genç yaşlı herkes tarafından tüketilmesi gereken balığın faydaları arasında kemikleri güçlendirmesi de sayılabilir. Gelişme çağındaki çocukların mutlaka tüketmesi gereken balık kemik gelişimine katkıda bulunur.

6- Cilt sağlığı üzerinde de olumlu etkileri bulunan balık yaşlanma karşıtı besinler arasındadır, cildin esnekliğini kazanmasına yardımcı olur ayrıca yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Balığı Nasıl Tüketebiliriz?

Sağlığımız için beslenme programımızda yer vermemiz gereken balığın faydaları için ızgara veya haşlama yönetimiyle pişmiş olanları tercih edilmelidir. Kızartma olanlarının kalp ve damar sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olabileceğinden bunlardan olabildiğince uzak durulmalıdır. Balık tüketirken dikkat edilmesi gereken bir diğer konuda balığın tazeliğidir çünkü balık, gıda zehirlenmeleri arasında ilk sıralarda yer alır.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın