balin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

DOĞAL İLAÇ BALIN FAYDALARI NELERDİR?

Kahvaltıların, bitki çaylarının vazgeçilmezi balın faydaları içindeki vitamin, mineral ve aminoasitler açısından çok zengindir. Balın içerdiği vitaminler C ve B grubu vitaminleridir; mineraller ise potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir, manganez, kükürt ve çinkodur.Balın Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Bal, genç yaşlı herkes tarafından tüketilmesi gereken önemli besin kaynakları arasında ilk sıralarda yer alır. Zengin içeriği bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı vücudu korur. Sarımsak gibi antibiyotik etkisi bulunan bal, soğuk algınlığı ve gribin iyileşme sürecini hızlandırır, vücudun kaybettiği enerjiyi kazanmasını sağlar. Enerji veren bir besin olduğu için sporcular tarafından tüketilen bal içerdiği yüksek miktardaki potasyum sayesinde de kaslar için çok faydalıdır. Kalp sağlığı için tüketilmesi gereken besinlerin başında yer alır. Sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunan bal, hazmı kolaylaştırmanın yanında bağırsak hastalıklarına karşı da vücudun bağışıklığını artırır. Mideyi koruyan ve güçlendiren bal, peteği ile tüketildiği zaman mide ülseri gibi rahatsızlıklara karşı da etkili olur. Sakinleştirici etkisi sayesinde siniri bozuk kişilerin rahatlamasına yardımcı olur ve rahat bir uyku uyumanızı sağlar. Çocukların gelişimi için çok faydalı olan bal, çocuklar tarafından özellikle kahvaltılarda tüketilmelidir. Ancak bebeklerin bal tüketimi bazı rahatsızlıklara sebep olabilir, bu yüzden doktora başvurmadan bebeklere yedirilmemelidir. Balın faydaları arasında cilt üzerindeki olumlu etkilerini de sayabiliriz, en önemli etkilerinden biri yaşlanmanın cilt üzerindeki olumsuz etkilerini yavaşlatmasıdır. Bu açıdan cilt bakım maskelerinde sıkça kullanılır. Cildin toparlanmasını sağlayan bal cilt yaralarının iyileşmesini de sağlar. Doğal bir ilaç olan balı birçok kişi şeker içerdiği için tüketmez. Balın içinde farklı türlerde şeker bulunur ve bunlar sindirime ihtiyaç duymadan direk olarak kana karışır. Bu sayede bal, mideyi ve karaciğeri yormaz. Enginar gibi karaciğer dostudur ve karaciğerin yenilenmesine katkıda bulunur. Ancak her besin de olduğu gibi bal da kararında tüketilmelidir.

Balı Nasıl Tüketebiliriz?

Genellikle sabah kahvaltılarında ve bitki çaylarında kullandığımız balın en önemli özelliği anti bakteriyel olmasıdır. Bu sebepten dolayı bal, uzun süre bozulmadan muhafaza edilebilir. Sadece zaman içinde bal şekerlenir veya kristalleşir. Bu olay, balın bozulduğu anlamına gelmez, balı ısıttığınız zaman içerisindeki şeker çözülür ve eski haline döner. Balın faydaları için ister süzülmüş ister petekli halini tüketebilirsiniz. Bitki çaylarınızda da şeker yerine bal kullanmanız, sizi hem şekerin zararlarından korur hem de içtiğiniz çayın daha faydalı olmasını sağlar.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap