bamyanin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

SAĞLIK KAYNAĞI BAMYANIN FAYDALARI

Ilık mevsimleri seven, tek yıllık bir bitki olan bamyanın faydaları içerdiği vitamin ve mineraller açısından epey fazla. A, C, K ve B vitaminlerini içeren bamyada potasyum, magnezyum ve kalsiyum mineralleri de bulunuyor. Ebegümecigiller familyasından olan bu bitkinin çiçekleri, tohumları ve meyveleri kullanılıyor.

Bamyanın Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Her ne kadar sevilmeyen sebzeler arasında olsa da mevsiminde sıkça tüketilmesi gereken bamyanın faydaları saymakla bitmiyor. Lif açısından oldukça zengin olduğu için tok kalma süresini uzatıyor ve zayıflamaya yardımcı oluyor. Ayrıca sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlıyor. Kabızlığı gideren bamyanın idrar söktürücü etkisi de bulunuyor. İyi bir C vitamini kaynağı olduğu için bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve iyileşme sürecini hızlandırıyor. Halsizliğe karşı da çözüm olan bamya vücudun ihtiyacı olan enerjiyi sağlıyor. Zihin sağlığımız üzerinde de etkili olan bamyanın faydaları arasında depresyona karşı olması da bulunuyor. Ülkemizde farklı türleri yetiştirilen bamya enginar gibi karaciğer dostu sebzeler arasında. Vücuttan toksinlerin atılmasını sağlayan bu sebze ayrıca iyi bir antioksidan kaynağı. Sağlıklı bir yaşam için gereken her şeyi doğa bize sunuyor, bamya da bunlardan biri. Faydaları ve zararları hala araştırılan bamyayı da her şey de olduğu gibi aşırı tüketmekten kaçınmalı, ciddi bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza danışmadan tedavi amaçlı tüketmemelisiniz.

Bamyayı Nasıl Tüketebiliriz?

Kuraklığa dayanıklı olan bamya bitkisinin meyveleri, çiçekleri ve tohumları kullanılıyor. Sivri bibere benzeyen bamya taze veya kurutulmuş haliyle tüketiliyor. Salçalı veya etli olarak pişirilebilen bamyanın kızartması da yapılıyor. Çok tercih edilmeyen bir sebze olsa da turşu yapımında da kullanılıyor. Mevsiminde tüketilmesi tavsiye edilen bamyayı pişirmeden önce bol su ile yıkmanız tavsiye ediliyor. Bamya yemeği pişirilirken “salyalandığı” için pek sevilmese de bunun da bir çözümü mevcut. Bamyayı temizlerken baş kısmının çok derin kesilmesi bu sıvının çıkmasına neden oluyor o yüzden buna dikkat emek gerekiyor. Bir diğer çözüm ise temizlenmiş bamyaları biraz limon suyunda bekletilmesi eğer bu iki yöntemi uygularsanız lezzetli mi lezzetli bir yemek sizi bekliyor.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın