bezelyenin faydaları
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

 BAHAR SEBZESİ BEZELYENİN FAYDALARI NELERDİR?

İlkbahar ve yaz aylarında taze taze tüketebileceğimiz bezelyenin faydaları besin değerleri açısından oldukça fazladır. A, C, E, K ve B grubu vitaminleri ile protein, karbonhidrat, fosfor, kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum mineralleri ile vücudumuz için birçok faydası bulunan folik asit içerir.Bezelyenin Faydaları Nelerdir?

1- Vitamin, mineral açısından zengin olan bezelye bağışıklık sistemini güçlendiren sebzeler arasında bulunur. Hastalıklara karşı bizi koruyan bezelye hastalık süreçlerinin de rahat atlatılmasına yardımcı olur.

2- Baklagiller familyasından olan bezelyenin faydaları arasından en önemlisi karaciğer üzerindeki olumlu etkileridir.

3- Kilo vermek isteyenlerin rahatlıkla tüketebileceği bezelye sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olur ve kabızlığı giderir. Lif içeriği yüksek olan bu bahar sebzesi tok kalma süresini de uzatır.

4- Nohut kadar olmasa da bezelye protein içeren sebzeler arasında yer alır. Bu sebepten dolayı vejetaryenler tarafından tüketilebilir. Potasyum içermesiyle kasların yenilenmesini ve güçlenmesini sağlayan bezelye gelişim çağında çocukların ve sporcuların yiyebileceği besinler arasında bulunur.

5- Kasların gelişmesinin yanı sıra kemikleri güçlendirmesi de bezelyenin faydaları arasında sayılır. Kalsiyum, magnezyum ve fosfor minerallerini içermesiyle kemiklerin ve dişlerin daha sağlıklı olmasını sağlar.

6- Birçok sebzede olduğu gibi bezelye de kalp ve damar hastalıklarına karşı etkilidir. Kötü kolesterolü düşüren ve kan şekerini dengeleyen bezelye kalbi koruyan sebzeler arasında bulunur.

7- Özellikle gelişime çağındaki çocukların ve hamilelerin tüketmesi gereken bezelye bazı kişilerde alerjiye neden olabilir. Her meyve sebzede olduğu gibi bezelyeyi de tüketirken aşırıya kaçılmamalıdır.

Bezelyeyi Nasıl Tüketebiliriz?

Bezelye mevsiminde taze olarak tüketilebileceği gibi kurtulmuş veya konserve olarak da tüketilir. Yemeklerde, salatalarda ve çorbalarda kullanılan bezelye ayrıca un yapımında da kullanılır. Mevsiminde toplanan bezelyeyi buzlukta saklayıp ihtiyacınız olduğunda çıkarıp pişirmeniz, konserve ürünlerden daha sağlıklı bir şekilde tüketmenizi sağlar çünkü dondurulmuş ürünler konserve ürünlere göre vitamin ve mineraller değerlerini daha az kaybederler.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap