bezelyenin-faydaları
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

BAHAR SEBZESİ BEZELYENİN FAYDALARI

İlkbahar ve yaz aylarında taze taze tüketebileceğimiz bezelyenin faydaları besin değerleri açısından fazladır. A, C, E, K ve B grubu vitaminleri ile protein, karbonhidrat, fosfor, kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum mineralleri ile vücudumuz için birçok faydası bulunan folik asit içerir.Bezelyenin Vücudumuzdaki Etkileri Neler?

Baklagiller familyasından olan bezelyenin faydaları arasında en önemlisi karaciğer açısından olumlu etkilerinin bulunmasıdır. Bezelye, karaciğerin çalışmasını düzene sokar. Lif açısından zengin olması ise sindirim sisteminin çalışmasını sağlar. Bezelyenin faydaları arasında kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltması da bulunur. Protein bakımından zengin bir sebze olan bezelye, kaslar için önemli bir besindir. Vejetaryenler tarafından, mevsiminde tüketilmesi gerekir; kırmızı etten alamadıkları proteinin bir kısmını bezelyeden karşılayabilirler. Böylece kasların güçlenmesi ve yenilenmesi sağlanır. Ayrıca bezelye metabolizma hızınızın da artmasına yardımcı olur. Kan şekerini dengelemesi ve kötü kolesterolü düşürmesi de bezelyenin faydaları arasındadır.  Bezelyenin içindeki B1 vitamini uykunun düzene girmesini sağlar, bezelye uyku sorunu yaşayanlar için doğal bir çözüm olabilir. İçindeki potasyum sayesinde kasların gelişmesini sağlaması da bezelyenin faydaları arasında en  önemlilerindendir.  Bezelye, özellikle sporcuların tüketmesi gereken önemli bir besin kaynağıdır. Kaslar üzerinde birçok olumlu etkisi bulunan bezelye, kemikler için de önemli bir besin kaynağıdır. Bezelye, içerdiği kalsiyum, magnezyum ve fosfor sayesinde kemik ve dişlerin sağlıklı ve güçlü olması açısından da tüketilmelidir. Özellikle gelişme çağındaki çocukların sık sık yemesi gereken sebzeler arasında bulunur. Taze bezelyenin faydaları arasında bir diğeri de bağırsakları çalıştırmasıdır. Lif içeriği fazla olan bu mucizevi sebze diyette olan kişiler tarafından da tüketilmelidir, çünkü bezelye tok kalma sürenizi uzatır. Birçok faydası bulunmasına rağmen alerjik bünyeye sahip kişilerde bezelye alerjiye neden olabilir.

Bezelyeyi Nasıl Tüketebiliriz?

Bezelye, mevsiminde taze olarak tüketilebileceği gibi kurtulmuş veya konserve olarak da tüketilir. Yemeklerde, salatalarda ve çorbalarda kullanılan bezelye ayrıca un yapımında da kullanılır. Mevsiminde toplanan bezelyeyi buzlukta saklayıp, ihtiyacınız olduğunda çıkarıp pişirmeniz, konserve ürünlerden daha sağlıklı bir şekilde tüketmenizi sağlar; çünkü dondurulmuş ürünler, konserve ürünlere göre vitamin ve mineraller değerlerini daha az kaybederler.

 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap