biberin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

ACISIYLA TATLISIYLA BİBERİN FAYDALARI

Patlıcangiller familyasından olan biberin birçok çeşidi bulunur; bunlar genel olarak acı ve tatlı olmak üzere ikiye ayrılır. Yeşil biberde C vitamini fazla iken kırmızı biberde A vitamini fazladır.  Biber çeşitleri B ve E vitaminleri ile, potasyum, kalsiyum ve manganez gibi sağlığımız için gerekli mineralleri de içerir.

Biberin Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Çarliston, sivri, kırmızı ve dolmalık gibi çeşitleri olan biberin faydaları da türlerine göre değişiklik gösterir.  Biberde bulunan “kapsaisin” bibere acılığını veren maddedir. Kapsaisin ile iştah açıcı etkisinin yanı sıra metabolizmayı hızlandırması da biberin faydaları arasındadır. Acı biber bu etkisiyle yüksek tansiyonun düşmesini de sağlar. Ayrıca sindirim sistemi içinde çok faydalıdır, hazmı kolaylaştırıcı etkisi bulunur. Genel olarak biberler, kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudun direncini artırır. Biberin faydaları arasında en önemlisi mideyi kuvvetlendirmesi ve mide hastalıklarına karşı vücudu korumasıdır. C vitamini açısından zengin olan biber, turunçgiller gibi vücudun hastalıklara karşı güçlenmesini sağlar ve hastalık dönemlerinin kısalmasına yardımcı olur. Ter bezlerini çalıştırarak, vücudun terlemesini sağlar. Ayrıca acı biberin faydaları arasında en önemlisi balgam söktürücü etkisi ile solunum yollarını açmasıdır. Bu faydası açısından grip ve soğuk algınlığında meydana gelen öksürük için etkili bir besin kaynağıdır. Biberin romatizmaya karşı etkili olduğu da söylenmektedir. Kırmızı biberin faydaları arasında ağrı kesici özelliği de vardır, özellikle diş ağrılarını azaltıcı etkisi bulunur. Birçok faydası olmasına rağmen acı biber, aşırı tüketilirse mide ve bağırsakların tahriş olmasına neden olur. Özellikle mide rahatsızlığı bulunanlar tarafından yendiği zaman midedeki rahatsızlık artabilir. Her besinde olduğu gibi biberde aşırıya kaçılmadan ve kararında tüketilmelidir.

Biberi Nasıl Tüketebiliriz?

Türk mutfağında bolca kullanılan biber, yemeklerde ve salatalarda kullanılır. Kırmızı biber kurutularak pul biber elde edilir ve baharat olarak kullanılır. Biber, salça ve turşu yapımında da sık sık tercih edilen sebzeler arasındadır. Biberin faydaları için taze tüketmeniz tavsiye edilir. Acı biberin etkisini biraz olsun azaltmak için kullanmadan önce damarları ve tohumları temizlenerek tüketilmelidir. Birçok baharat ve bazı meyve sebzelerde olduğu gibi biberin bazı türleri  evinizde, bahçenizde, balkonunuzda yetiştirebileceğiniz besinler arasında bulunur.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın