biberiyenin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

HER ZAMAN YEŞİL OLAN BİBERİYENİN FAYDALARI

Bahçede, saksıda yetiştirilebilen biberiye özellikle B grubu vitaminleri ile demir ve kalsiyum açısından çok zengin bir bitkidir. Sağlığımız açısından çok faydalı olan omega- 3 yağ asidini içermesi de biberiyenin faydalarını artırır. Her zaman yeşil olan bu bitki, ballıbabagiller familyasındandır ve Akdeniz bölgesinde çok sık yetiştirilir. Ilıman iklimleri seven biberiye bitkisi bahçenizde yetiştirebileceğiniz hoş kokulu bir bitkidir.Biberiyenin Vücudumuzdaki Etkileri Neler?

Et yemeklerinde sıkça kullanılan biberiyenin sağlığımız açısından birçok faydası bulunur. Bunlardan en önemlisi hafızayla ilgili olanlarıdır. Biberiye, konsantrasyonu artırır ve hafızayı güçlendirir. Unutkanlık olarak bilinen Alzheimer hastalığına karşı etkili olması biberiyenin faydaları arasında en önemlisidir. Rezene gibi biberiye de mide ve bağırsaktaki gazların sökülmesine yardımcı olur. Midenin güçlenmesini sağlayan biberiye, sindirim sistemi için de tüketmemiz gereken bitkiler arasında bulunur. Kabızlığa karşı etkili olur ve sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olur. Sindirim sistemi gibi böbreklerin çalışmasına da katkıda bulunan biberiyenin faydaları arasında idrar söktürücü olması da bulunur. Romatizma hastalığının tedavi sürecine destek olan bir bitkidir. Kan dolaşımını artıran biberiye, kalp ve damar hastalıklarına karşı direnci de artırır ve çarpıntıyı azaltır. Biberiyenin faydaları arasında ağrı kesici özelliği de bulunur, özellikle baş ağrılarının azalmasını sağlar. Baş ağrılarını azaltmasının yanı sıra fesleğen gibi baş dönmelerinin de azalmasına yardımcı olur. Kadınların regl dönemlerinin düzenli olmasını sağlar. Bazı bitkiler gibi akciğer hastalıklarının iyileşmesine de katkıda bulunur, astım ve bronşit gibi rahatsızlıkların iyileşmesini sağlaması da biberiyenin faydaları arasında sayılabilir. Her türlü besin gibi biberiyenin de aşırı tüketilmemesi gerekir. Biberiye bitkisi veya çayı aşırı tüketildiğinde alerjiye sebep olabilir ve bazı hastalıklara sebep olabilir. Ayrıca uykuyu kaçırabileceğinden dolayı, biberiye çayı akşam yatmadan önce içilmemelidir. Tansiyon hastaları tarafından da çok sık tüketilmemesi tavsiye edilir, aşırı tüketimi tansiyonun yükselmesine sebep olabilir.

Biberiyeyi Nasıl Tüketebiliriz?

Özellikle et yemeklerinin marine edilmesinde kullanılan biberiye, sos yapımında sıkça kullanılır. Ayrıca çayı da demlenir. Birçok bitki gibi yağı da çıkartılır. Biberiye yağı özellikle cilt bakımında çok sık kullanılır. Akne problemlerinin azalmasına yardımcı olması ve cildin sıkılaşmasını sağlaması da biberiyenin faydaları arasında bulunur.

 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap