bizim dünyamız
Blog, Çiftlik Günlüğü

Kitap Önerisi: Bizim Dünyamız

Doğa, geleceğimiz, değerlerimiz ve gıdamızla ilgili aydınlanma yaşamak istiyorsanız size tavsiyem Sinek Sekiz’in kitaplarını okumanız. Şu ana kadar okuduklarımdan çok memnun kaldığımı ve her kitabın bana bir şey kattığını söyleyebilirim,  o kitaplardan biri de Bizim Dünyamız. İnsanın giderek bencilleştiği bu zamanlarda, yaptığımız en ufak hareketin sadece kendimizi ilgilendirmediğini hepimizi – buna hayvanlar ve doğa da dahil-  etkilediğini anlatıyor. Sağlıklı bir dünya için sağlıklı birey nasıl mı olunur? Cevap: Bizim Dünyamız, Yazarı Thich Nhat Hanh. Kitabın ilk sayfalarında Buda’nın öğrencilerine anlattığı hikaye ile tüm dikkatleri üzerine çeken, çok şey öğrenebileceğimiz bir kitap.

Buda’nın Hikayesi;

“Genç bir çift, küçük oğullarıyla beraber sığınacakları bir toprak parçası bulmak üzere uçsuz bucaksız bir çölü geçiyormuş. Fakat yolculuklarını iyi planlayamamışlar ve yolun yarısında yiyecekleri tükenmiş. Anne ve baba, üçüncüde çölden sağ çıkamayacağını düşünerek dehşet verici bir seçim yapmış: çocuklarını öldürmeye ve yemeye karar vermişler. Her sabah, ‘nerede bizim küçük oğlumuz?’ diye ağlayarak, çocuklarının etinden, sadece biraz daha yürümelerine yetecek kadar enerji veren bir lokma yemişler. Güneşte kurulabilmesi için oğullarının kalan etini omuzlarının üzerinde taşımışlar. Çift, her gece bir işlerine bakmış ve ‘sevgili oğlumuz nerede?’ diye sormuşlar. Sonra üzüntüden ağlamış, saçlarını yolup dövünmüşler. En sonunda da çölü geçip yeni bir ülkeye varmışlar.”

Zenginin zengin, yoksulun daha yoksul olduğu bir toplum yarattık ve hepimiz kendi gündelik dertlerimizle öyle meşgulüz ki insanlık ailesinin geri kalanına ve Dünya’ya neler olduğunun farkında bile değiliz…

Thich Nhat Hanh

Bizim Dünyamız İçin Neler Yapabiliriz?

İlk okuduğunuzda ne hissettiniz? Fazla mı abartılı geldi? Açıkcası tokat gibi çarpan bir hikaye ama bazen ihtiyacımız olan şey de tam bu olmuyor mu? Karar verip harekete geçmek için güçlü bir duyguya ihtiyacımız varmış gibi geliyor özellikle konu doğa ve biz olduğumuzda. İklim değişikliği, aşırı tüketim, sürdürülebilirlik, sera gazı salınımı, türlerin soylarının tükenmesi bunlardan birini ya da birkaçını duymuş olmamıza rağmen bazen kulaklarımızı kapatıp görmezden gelmeyi tercih ediyoruz. Günü kurtarabildiğimiz için sanki bizi etkilemeyeceğini düşünüp gelecek nesillere aktarıyoruz sorunlarımızı. Belki de çocuklarımızın geleceğini yememek için yapabileceğimiz şeyler vardır. Ne dersiniz. Bugün yarınımız için, bizim dünyamız için bir değişiklik yapalım mı?

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın