böğürtlenin faydaları
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

Gülgiller Familyasından Olan Böğürtlenin Faydaları

Ülkemizde bolca yetişen böğürtlenin faydaları içerdiği vitamin ve mineraller açısından fazladır. Bolca C vitamini bulunan böğürtlende, A ve B grubu vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, magnezyum, manganez ve fosfor mineralleri bulunur. Besleyici olan böğürtlen, yaz sonuna doğru olgunlaşan ve kendiliğinden yetişebilen dikenli bir çalının meyvesidir. Gülgiller familyasından olan böğürtlenin bilinen diğer isimleri de diken çileği veya diken dutudur.

Böğürtlenin Faydaları Nelerdir? 

Düşük kalorili ve lifli bir meyve olan böğürtlenin faydaları arasında en bilineni ağız içinde çıkan aft gibi yaraların iyileşmesine yardımcı olmasıdır ayrıca diş eti kanamalarına karşı da etkilidir. İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren böğürtlen, hastalıklara karşı vücudu korur. Solunum yolu hastalıklarında etkili olan bir meyvedir. Böğürtlen, yaşlanmanın ciltteki etkilerini azaltan meyveler arasında bulunur. Kan şekerini dengelemesi ve tansiyonu düşürmesi de böğürtlenin faydaları arasındadır. Kalp hastalıklarına karşı vücudun direncini artırır. Ağız içindeki yaralara karşı etkili olan böğürtlen, kekik gibi bademcikteki iltihapların azalmasını sağlar böylece grip döneminde meydana gelen boğaz ağrıları da azalmış olur. Lifli bir meyve olan böğürtlen birçok meyve ve sebze gibi böbreklerin çalışmasını sağlar ve idrar söktürücüdür. Vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olur. Düşük kalorili olduğu için kilo sorunu olan kişiler tarafından rahatlıkla tüketilebilir. Kansızlık olarak bilinen anemi hastalığına karşı vücudu koruması da böğürtlenin faydaları arasında bulunur. Yapılan araştırmalar sonucu böğürtlenin, içerdiği antioksidanlar sayesinde vücudu kansere karşı koruduğu ortaya çıkmıştır. Böğürtlenin meyvesi gibi yaprakları ve köklerinin de sağlığımız açısından faydaları bulunur. Böğürtlenin kökleri kaynatılıp suyu içilirse kandaki şeker miktarının düşmesine yardımcı olur. Ayrıca yapraklarından yapılan çay, ishalin kesilmesini sağlar.

Böğürtleni Nasıl Tüketebiliriz? 

Böğürtlen reçel, şurup, likör ve hatta sirke yapımında, böğürtlenin kurutulan yaprakları da çay yapımında kullanılır. Genellikle taze olarak tüketilen böğürtlen, tatlılarda sıkça kullanılan bir meyvedir. Taze ya da kurutulmuş böğürtlen yaprağının kaynatılıp gargara yapılarak ağız ve diş eti yaralarını iyileştirmeye yardımcı olması da böğürtlenin faydaları arasındadır. Her meyve sebze gibi böğürtlende mevsiminde tüketilmesi gereken meyveler arasında olup, bahçenizde yetiştirebileceğiniz meyveler arasında bulunur. Yetiştirmesi zahmetsiz bir çalının meyvesi olan böğürtlenleri taze taze bahçenizden toplayıp reçel ve şurup yapımında kullanabilirsiniz. Tatlı bir meyve olduğu için diyet yapanlar için lezzetli bir ara öğün olabilir. Düşük kalorili olan böğürtleni yoğurt ile veya çeşitli tahıllarla karıştırarak yiyebilirsiniz; böylece hem tok kalma sürenizi uzatmış hem de tatlı ihtiyacınızı kesmiş olur.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın