bozanin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

KIŞIN SEVİLEN İÇECEKLERİNDEN BOZANIN FAYDALARI

Kış akşamlarının sıkça tercih edilen içeceklerinden olan boza, uzun yıllardır tüketilen mayalı bir içecektir. Besleyici olan bozada A, C, E ve B grubu vitaminleri ile kalsiyum, demir, fosfor ve çinko mineralleri bulunur. Protein açısından da zengin olan boza, mayalanma sırasında açığa çıkan laktik asitte içerir. Şeker içeren bozanın karbonhidrat içeriği de fazladır. Bu sebeplerden dolayı hamileler ve sporcular için faydalı bir içecektir.Bozanın Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Çok besleyici olan bozanın faydaları arasında en bilineni enerji verici olmasıdır. Bu sebepten dolayı genellikle sporcular için tavsiye edilen boza, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar sonucu meydana gelen yorgunluğun giderilmesine de yardımcı olur. Gribe yakalanma riskini azaltması da bozanın faydaları arasında sayılabilir. Mide üzerinde de olumlu etkileri bulunan boza, mide yanmasını azaltır ve mideyi güçlendirir. İçerdiği laktik asit ise sindirim sistemi için oldukça faydalıdır. Bağırsak florasının sağlıklı olmasını sağlayan bozanın faydaları arasında hazmı kolaylaştırması ve kabızlığı gidermesi de sayılabilir. B vitamini açısından zengin olan boza, zihinsel yorgunluğun giderilmesini sağlar, hatta sinirleri sakinleştirici etkisi de bulunur. Kış aylarında sıkça tüketilen bozanın öksürüğü azalttığı da bilinmektedir. Soğuk havaların etkisiyle bademciklerdeki enfeksiyonun azalmasını sağlaması ve öksürüğü kesmesi de bozanın faydaları arasında sayılabilir. Hamilelerin ve emziren annelerin tüketmesi gereken boza, hem bebeğin hem de annenin sağlığı için faydalıdır. Bozanın anne sütünü artırıcı etkisi de bulunur. Yapılan son araştırmalar da bozanın kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azalttığını da ortaya çıkarmıştır. Gelişme çağındaki çocukların gelişimine katkı da bulunması da bozanın faydaları arasındadır ayrıca kilo aldırıcı etkisi de bulunur.

Bozayı Nasıl Muhafaza Etmeliyiz?

Kış aylarında soğuk olarak, üzerine leblebi ve tarçın eklenerek tüketilen boza, mayalı bir içecektir. Hafif ekşimsi bir tadı olan boza, genellikle darıdan yapılabilir, ayrıca arpa, buğdaydan da yapılabilir. Bozanın yapımında şeker ve su da kullanılır. Çabuk bozulmasını engellemek için buzdolabından muhafaza edilmesi gereken bozanın cam şişede olanları tercih edilmelidir. Bozanın üzerinde kabarcıklar oluşmaya başlamış ve tadı daha da ekşimiş ise bozulmuş demektir. Bunu engellemek için boza, açıldıktan kısa bir süre sonra tüketilmelidir.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap