brokolinin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

KÜÇÜK BİR AĞACA BENZEYEN BROKOLİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Tüketimi her geçen gün artan brokoli, lahanagiller familyasından bir sebzedir. Genellikle haşlanarak tüketilen brokolinin yumruları minyatür bir ağaca benzer. Farklı türleri ve renkleri bulunan bu sebzenin çiğ halinde A, C, E ve B grubu vitaminleri ile kalsiyum, demir, magnezyum, manganez ve fosfor mineralleri bulunur.Brokolinin Vücudumuzdaki Etkileri Neler?

C vitamini açısından zengin olan brokolinin faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesini ilk sırada sayabiliriz. Hastalıklara karşı vücudu adeta bir kalkan gibi koruyan brokoli, birçok hastalığın iyileşme sürecini de hızlandırır. Kalsiyum açısından zengin olan bu sebze, kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz hastalığına yakalanma riskini azaltan sebzeler arasında bulunur. Lif açısından çok zengin olan ve az kalorili olan brokoli, diyetlerde sıkça kullanılır. Ayrıca sindirim sisteminin çalışmasını da hızlandırır ve kabızlığı giderir. Kalp hastalıklarına karşı koruyucu olması ve kalp krizi riskini azaltması da brokolinin faydaları arasında bulunur. Böbreklerin çalışmasını hızlandıran bu yeşil sebze, idrar söktürücüdür ve idrar yolları hastalıklarına yakalanma riskini de azaltır. Vücudun toksinlerden arınmasını sağlaması da brokolinin faydaları arasındadır. Kadınları ilgilendiren bir faydası da hormonları dengelemesidir. Özellikle menopoz dönemindeki sıkıntıları minimuma indirmesi brokolinin faydaları arasındadır. Düşük kalorili olan brokoli, diyetlerde rahatlıkla tüketilebilecek bir sebzedir ve genellikle haşlanarak tüketildiği için de yağsız olarak yenebilir. Haşlama yöntemiyle pişirilen brokolinin kötü kolesterolü düşürücü etkisi de bulunur. Bol miktarda A vitamini içermesinden dolayı, göz hastalıklarına, özellikle katarakta karşı etkili olması da brokolinin faydaları arasında sayılabilir. Birçok faydası bulunan brokoli, hakkındaki tartışmalar gün geçtikçe artmaktadır. Brokoli hakkında yapılan yaklaşık yedi yüz araştırma, özellikle meme, prostat ve kolon kanserlerine karşı etkili olduğunu göstermektedir.

Brokoliyi Nasıl Tüketebiliriz?

Çok besleyici ve faydalı olan brokoli, genellikle suda haşlama yönetimi ile pişirilir, buharda da pişirebileceğiniz brokoliyi çiğ haliyle tüketenler de yok değil. Et yemeklerinin yanına garnitür olarak servis edebileceğiniz bu sebze, az kalorili olduğu için diyetlerde de tercih edilebilir. Şeklinden dolayı çocukların bile severek yediği brokoliye mutfaklarınızda daha fazla yer vermeniz gerekir. Her fırsatta faydalarının dile getirildiği brokoli, sebze suyu karışımlarında detoks yapmak amacıyla da kullanılır.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap