cep telefonunun zararları
Blog, Çiftlik Günlüğü

TABLET VE CEP TELEFONLARININ ZARARLARI

Klişe bir yazıya hazır mısınız? Sabah uyandınız ilk yaptığınız şey ne oluyor? Sosyal medya hesaplarınızı kontrol ediyor musunuz? Yolda, işte, yemek yaparken, toplantıda, yatmadan önce kısacası boş her anımızda. Facebook ile başlayan çılgınlık instagram, snapchat, pinterest, twitter ile devam ediyor. Telefonların ve tabletlerin hayatımızdaki yeri azımsanamayacak kadar fazla ancak cep telefonlarının zararları neler biliyor musunuz?Cep Telefonunun Zararları Neler?

Artık ilkokul çağındaki çocukların bile sahip olduğu telefonlar bazı durumlarda hayat kurtarıcı olsa da genellikle sağlığımızı kötü yönde etkiliyor ve işin kötüsü bu rahatsızlıklar kendini kısa vadede belli etmediği için genellikle dikkate alınmıyor. Peki tabletin, cep telefonunun zararları neler biliyor musunuz? Radyasyon aldığımızı bilmeyen yoktur herhalde, bütün gün yapışık yaşadığımız telefonları gece baş ucumuza koyup bir de şarja takıyoruz ya, işte o zaman muhteşem(!) oluyor. Uzun süreli kullanım sonucu sırt, boyun, bilek ve hatta parmak ağrınız oluyor ise kulübe hoş geldiniz, o telefonu bırakıp biraz belinizi boynunuzu esnetme zamanı gelmiş demektir.

Kaç sosyal medya hesabınız var? Facebook, instagram, twitter, snapchat hesaplarınızı tek tek kontrol ederken kaç dakika/saat oturup kalıyorsunuz? O oturup kaldığınız saatler sonra size dolaşım problemi, kilo sorunu ve bilumum ağrı olarak geri dönüyor bunu da unutmayın. Yatmadan önce son kez maillerinize bakıp, tüm sosyal medya hesaplarınızdaki gelişmeleri de kontrol ediyorsanız “melatonin elveda, uykusuzluk merhaba” diyebiliriz. Ekranlardan yansıyan mavi ışık vücudumuzun melatonin salgılamasını azaltıyor ve kalitesiz bir gece uykusuna neden oluyor.

Gelelim bildiğim son zararına aslında cep telefonundan çok sosyal medyanın psikolojik etkisi bu ama bunu da buraya koymak lazım. Depresyon! Yapılan araştırmalar özellikle instagramın psikolojiyi bozmada bir numara olduğunu gösteriyormuş. Cidden öyle değil mi? Sosyal medya hesaplarında hep bir gezmeler, aldıklarını göstermek için şekilden şekile girenler, yediklerini paylaşanlar hatta estetiğini paylaşanlar. Sonra insan kendini kıyaslamaya başlıyor. Onun şusu var bu bunu yapıyor, bende istiyorum, ben neden yapamıyorum diye türlü türlü sorgulamalar.  O sorgulama kısmında abartıya kaçarsanız sonuç kaygı bozukluğu ve hatta depresyon olabiliyormuş.

Cep telefonlarının zararları hakkında birçok bilgiye sahip olsakta onlardan vazgeçmek biraz zor olabiliyor. Kendimizi geride kalmış ya da bir şeyleri kaçırıyormuşuz hissine kapılıyoruz. Aksine o telefon elimizde olduğu sürece birçok şeyden mahrum kalıyoruz. Eğer sizde bir değişiklik yapmak istiyorsanız telefon kullanım sürenizi kısaltmakla ya da kullanmadığınız uygulamaları telefondan silerek başlayabilirsiniz.

Sağlıklı ve endişesiz günlere…

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap