cevizin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

FAYDALI YAĞ AÇISINDAN ZENGİN, ZEKAYI GELİŞTİREN CEVİZİN FAYDALARI

Ülkemizin birçok yerinde yetişebilen ceviz ağacı epey uzun ömürlü bir ağaçtır. Bizim ve çocuklarımızın sağlığı açısından birçok faydası bulunan cevizde A, E ve B grubu vitaminleri ile kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, selenyum ve protein bulunur. Yağ açısından zengin olan ceviz, faydalı yağlardan omega 3 ve 6 yağ asitlerini içerir.Cevizin Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Her yaş grubunun sıkça tüketmesi gereken ceviz, zengin besin içeriği sayesinde birçok hastalığa karşı vücudun direncini artırır. Ceviz, zeka gelişimi için en faydalı besinler arasındadır. Konsantrasyonu ve algılamayı artırması cevizin faydaları arasında bulunur. Bu açıdan özellikle ilkokul çağındaki çocuklar tarafından sıkça tüketilmelidir. Aynı zamanda çok besleyici olan ceviz iştahı da açar ve mideyi de güçlendirir. Kötü kolesterolün düşmesini sağlar ve kolesterolü dengede tutar böylece kalp ve damar hastalıklarına karşı direnci artırır. Soğuk algınlığı ve grip dönemlerinde vücuda kuvvet vererek bünyenin daha hızlı toparlanmasını sağlar. Egzama, sedef gibi deri hastalıklarına karşı etkili olması da cevizin faydaları arasında bulunur. Uyku düzensizliklerinin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Sinir sistemi içinde faydalıdır; yapılan araştırmalar Alzheimer hastalığı riskini azalttığını göstermektedir. Kan dolaşımını düzenlemesi de cevizin faydaları arasında sayılabilir. Ceviz aynı zamanda kansızlık yani anemi hastalığına karşı da vücudu korur. Cevizin faydaları arasında içerdiği fosfor ve kalsiyum  minerallerinden dolayı kemik ve dişleri güçlendirmesini de bulunur. Beyin için çok faydalı olan ceviz içerdiği magnezyum minerali sayesinde kasların rahatlamasını da sağlar, bu yüzden sporcular tarafından tüketilmesi gereken önemli ve zengin bir besin kaynağıdır.

Cevizi Nasıl Tüketebiliriz?

Cevizin faydaları için hem taze hem de kurtulmuş hali tüketilebilir. Genellikle tatlılarda kullanılan cevizin reçeli de yapılır ve yağı da çıkartılır. Ayrıca et yemeklerinde, salatalarda ve sos yapımında kullanılır. Taze cevizin yani kabukları yeşil haldeyken toplanan cevizin bozulmasını yavaşlatmak için tuzlu suda ve buzdolabında bekletebilirsiniz, ancak yine de en kısa sürede tüketmeniz gerekir. Kurutulmuş cevizi bile kırmadan uzun süre buzdolabında, bozulmadan saklayabilirsiniz. Cevizi severek yiyemeyenler, kuru kayısı ile beraber yemeyi de deneyebilirler. Yağı da çıkartılan ceviz, aynı zamanda bronzlaştırıcı etkisinden dolayı da kullanılır, ayrıca birçok cilt maskesi tarifinde kullanılan ceviz, hücrelerin yenilenmesini sağladığı için, cildin canlanmasına yardımcı olur. Taze cevizin kabukları ise ezilerek el ve saç boyama da kullanılır.

 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap