cilegin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

EN SEVİLEN MEYVELERDEN ÇİLEĞİN FAYDALARI

Gülgiller familyasından olan çilek, beyaz çiçekler açan, hoş kokulu bir meyvedir ve nemli toprakları sever. Çileğin yaklaşık olarak yirmi türü bulunur. Çok besleyici olan çilek, karbonhidrat bakımından zengin olup A, C, K ve B grubu vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum, demir, manganez ve protein içerir.Çileğin Vücudumuzdaki Etkileri Neler?

Organlarımızın sağlığı ve cilt sağlığımız için çok faydalı olan meyveler arasında bulunan çilek her yaş grubu tarafından sıkça tüketilmesi gereken bir meyvedir. En önemli faydalarından biri romatizmaya karşı etkili olmasıdır. Çilek, C vitamini açısından zengin olmasından dolayı bağışıklık sistemini güçlendirir. Mevsimi olan çilekten bir avuç tüketmeniz, günlük C vitamini ihtiyacınızın karşılanmasını sağlar. Ayrıca yapılan son araştırmalar çileğin, kansere yakalanma riskini de azalttığını gösterir. Vücudun birçok hastalığa karşı dirençli olmasını sağlaması çileğin faydaları arasındadır. Sağlığımız açısından birçok faydası bulunan çilek ayrıca bazı ağız yaralarının ve diş eti rahatsızlıklarının iyileşmesini de hızlandırır. Çileğin faydaları arasında ağız kokusunu gidermesi de sayılabilir. Bu hoş kokulu meyvenin önemli bir faydası da unutkanlık olarak tabir edilen Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltmasıdır. Birçok meyvede olduğu gibi çilek de böbreklerin çalışmasını sağlar ve idrar söktürücü etkisi bulunur. İdrar yolları ve böbreklerle ilgili rahatsızlıkları olanlar için çilek tedaviye destek olan meyveler arasında sayılabilir. Çileğin faydaları arasında vücudun toksinlerden arınmasını sağlaması ve kanın temizlenmesine yardımcı olmasını da sayabiliriz. Ayrıca karaciğerin çalışmasına da yardımcı olan çilek tansiyonu da düşürür. Çok faydalı bir besin olan çilek damar sertliğine karşı etkili olur ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırır ve ateşi düşürür. Mide rahatsızlığı olan kişiler tarafından aşırı tüketilmesi rahatsızlıklarının artmasına sebep olabilir. Ayrıca bazı kişilerde çilek yemek alerjiye neden olur, bu yüzden alerjik bünyesi olanlar tarafından dikkatli tüketilmelidir.

Çileği Nasıl Tüketebiliriz?

Hasat zamanı ilkbahar ve yaz ayları olan çilek, taze olarak tüketilmesinin dışında suyu da sıkılır. Tatlı yapımında sıkça kullanılan çileğin reçeli de yapılır. Ayırca likör yapımında kullanılır ve yağı da çıkartılır. Cilt sağlığı açısından da çileğin faydaları vardır. Bunun için ezilerek püre haline getirilen çilek, belirli diğer malzemelerle karıştırılarak maske yapımında kullanılır. Özellikle kuru ciltlerde etkili olan bu maskeler, ölü derinin atılmasını ve cildin nemlenmesini sağlar ve cildi canlandırır. Ağız sağlığında etkileri olan çileğin faydaları arasında dişleri beyazlatması da bulunur hatta ezilmiş çileğin diş macunu olarak kullanıldığı da bilinir.

 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap