Blog, Çiftlik Günlüğü

Doğa Eksikliği Sendromuna Karşı Neler Yapmalıyız?

Çocuklarda doğa eksikliği sendromu son dönemlerde karşımıza çıkan sorunlar arasında. Aslında sadece çocuklar için değil yetişkinler için de bir sorun teşkil ediyor. (Daha önce bu konuda bir yazı yazmıştım okumak isterseniz tıklayın… ) Doğadan yoksun bir yaşam hem  fiziksel hem zihinsel olarak olumsuz yönde etkilenmemize neden oluyor. Gün geçtikçe daha çok kopuyoruz doğadan, bizimle beraber çocukların yaşam tarzı da değişiyor.  O halde sağlıklı nesiller yetiştirmek için çözmemiz gereken sorunlardan biri olan doğa eksikliği sendromuna karşı neler yapabiliriz, nasıl çözümler üretebiliriz?

Çocukların Gelişimi İçin Doğa Eksikliği Sendromuna Karşı Neler Yapabiliriz?

  • Bahçeniz var ise toprağın işlenmesi, tohum ekimi, ağaç dikimi ve meyve-sebze toplanmasına çocuğunuzu dahil edebilirsiniz  hatta hayvan bakımına da yardımcı olmasını sağlayabilirsiniz.
  • Bahçeniz yoksa da dert etmeyin evde saksıda yetiştirebileceğiniz şeyler var. Kendi besininizi yetiştirerek çocuklara besinin emek ve zaman istediğini, önlerine hazır konan gıdaların aslında nasıl yetiştiğini öğretebilirsiniz.
  • Ya da sadece topraktan sökülen, ağaçtan toplanan besinin kirli olmadığını, yıkanıp yenebileceğini gösterebilirsiniz. Reyonlarda satılan meyve sebzenin daha temiz olduğu algısını yıkabilirsiniz.
  • Toprak kirli değildir, toprak çocukların eğlenmesini , hayal güçlerini kullanmasını, vücutlarındaki negatif enerjinin atılmasını sağlar. Doğa hem fiziksel hem zihinsel olarak gelişmemize, iyileşmemize yardımcı olur.

Doğanın insan üzerindeki etkilerini merak ediyorsanız TIKLAYIN…

  • Şehirde yaşıyorum, çok yoğun bir çalışma hayatım var diyenler için bile bir çözüm. Hem sizin hem çocuğunuzun stresten arınması için yapabileceğiniz en basit şey çiçek yetiştirmek. Tek bir saksı bile olsa çiçeği sulama sorumluluğunu çocuğunuza verebilirsiniz. Bir çiçekten ne olur demeyin, çiçek açmasını beklemek sabrı, çiçeği sulaması sorumluluklarını hatırlaması için belki de en basit yöntem olabilir.
  • Hafta sonları çocuklarınızla doğada vakit geçirebilir, ormanda, deniz kenarında veya parkta yürüyüş yapabilirsiniz. Mola verdiğinizde de doğayı izleyip hayal kurarak hayal güçlerinin gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.
  • Bunları yapmak zahmetli geldiyse beraber belgesel izleyebilir böylece çocukların, doğayı ve hayvanları tanımasını sağlarsınız. Hayvanların da bizim gibi yaşama hakkı olduğunu öğretebilirsiniz. Ve hatta doğanın bize değil bizim doğaya muhtaç olduğumuzu anlatabilir böylece daha bilinçli yaşayan bireyler yetiştirebilirsiniz.
Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın