çöpleri azaltmak
Blog, Çiftlik Günlüğü

DAHA TEMİZ BİR DÜNYA İÇİN ÇÖPLERİ AZALTMANIN YOLLARI

Her gün evimizden en az bir torba çöp çıkıyor. Bu atıkların arasında aslında bir hazine yatıyor, çöplerimizi değerlendirmek, geri dönüştürülmesini sağlamak o kadar önemli ki. İklim değişikliğini duymayan kalmamıştır herhalde. Çöpleri azaltarak hepimiz iklim değişikliğine karşı yardımda bulunabiliriz. Çöpleri azaltmanın yolları ise oldukça basit, sadece bunu alışkanlık haline getirmek önemli. Atıklarımızı azaltmaya çalışmamızın başlıca sebeplerinden biri çevreyi kirletiyor olmamız, toprağı, okyanusları, havayı kirletiyoruz. Çöp dağları oluşturup, ormanları kirletiyoruz ve ekosistemi mahvediyoruz. “Sadece benim dikkat etmem neyi değiştirir ki” demeyin, büyük değişiklikler bir kişiyle başlar.

Temiz bir gelecek için çöpleri azaltmanın yolları:

1- İşlenmiş gıda almamaya özen gösterin böylece ambalajlı gıda almayı da azaltmış olursunuz.

2- Geri dönüştürülen atıkları ayırın ve bunları atık kutularına atın.

3- Tekrardan kullanabileceğiniz atıkları değerlendirin. Cam şişeler, kavanozlar ve bunlara benzer ürünleri yeniden kullanın.

4- Plastik şişe kullanımını olabildiğince azaltın, termos kullanarak şişe tüketiminizi minimuma indirin.

5- Meşhur kahve zincirlerinden kahvenizi alırken tek kullanımlık bardak almak yerine termosunuzu götürün. Eğer bunu yapamıyorsanız en azından bardakların geri dönüşüm kutularına atılmasını sağlayın.

6- Plastiğin toprak için ne kadar zararlı olduğunu biliyoruz, plastik poşet yerine bez çantalar kullanmaya özen gösterin.

7- Elektronik cihazlar, piller kesinlikle çöp değildir. Birçok yerde pil atık kutuları ve belediyelerin elektronik cihaz toplama noktaları mevcut.

8- Onarılabilir eşyalarınızı çöpe atmayın, yapıştırın, tamir edin. Her şey çöp olmak zorunda değil.

9- Kıyafet, oyuncak ve kitaplar çöp değildir, hepsini bağışlayabilirsiniz.

10- Tek kullanımlık piller yerine şarj edilebilir olanları seçin.

11- Artık yemekleri çöpe dökmeyin. Tüketeceğiniz kadar yemek pişirmeye özen gösterin, artan yemekleri ise buzluğa koyabilir veya sokak hayvanlarını besleyebilirsiniz.

12- Bahçeniz varsa sebze meyve artıklarını kompost yapımında kullanın, doğal gübre ile bitkilerinizi güçlendirebilirsiniz.

13- Ve son olarak eskiden ailemizin, öğretmenlerimizin dediği gibi  yerlere çöpe atmayın, atanları uyarın.

Çöpleri azaltmanın yolları bu kadar basit, çocuklarımızın geleceği için şimdiden değişiklik yapmalıyız. İklim değişikliğinin varlığını kabul etmeli ve önlem almalıyız. Bizim başımıza gelmez demeyin, doğal felaketlerin etkileri kadar sayıları da gittikçe artmakta, bunu değiştirmek hepimizin elinde.

Daha temiz bir dünya dileğiyle…

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın