çörek otu yağının faydaları
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

Çörek Otu Yağının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Son zamanlarda her türlü platformda karşımıza çıkan çörek otu ve çörek otu yağının faydaları saymakla bitmiyor. Arıların çok sevdiği bitkiler arasında bulunan ve ülkemizde de yetiştirilen çörek otu baharat olarak kullanılır ve yağı da çıkartılır. Baharat olarak hamur işlerinde sıkça kullanılmasının yanı sıra yağının kullanımı giderek rağbet görüyor. Nedeni ise birçok hastalığa karşı etkili olması ancak hakkındaki araştırmalar hala devam etmekte. Bu yüzden dolayı yağı kullanılırken miktarına ve kullanım süresine dikkat edilmeli, ilaç kullanıyorsanız da mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Hamilelerin kullanması tavsiye edilmeyen yağlar arasında bulunur.

 Çörek Otu Yağının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

 1- Genel olarak çörek otu yağı bağışıklık sistemini güçlendirir. Bizi hastalıklara karşı dirençli hale getirir ve hastalık süreçlerinin çabuk atlatılmasını sağlar.

 2- İltihap oluşumunu engeller ve mevcut iltihabın azalmasını sağlar. Sinüzit tedavisinde kullanılan yağlar arasında bulunur.

 3- Ağrı kesici özelliği olmasıyla mide ağrısına, diş ağrısına ve haricen kullanıldığında baş ağrısına iyi gelir. Baş ağrısı için bir miktar yağ ile şakaklarınıza yapacağınız masaj ağrının azalmasına yardımcı olur. Kas ağrıları içinde kullanılması çörek otu yağının faydaları arasında bulunur.

 4- Yüksek tansiyonu ve kötü kolesterolü düşürdüğü bilinen çörek otu yağının aşırı tüketimi ise tansiyon düşüklüğüne neden olur. Bu yüzden tüketim miktarına dikkat edilmeli ve doktora danışmadan tedavi amacıyla tüketilmemeli.

 5- Enerji veren yağlar arasında sayılan çörek otu yağı yorgunluğu giderir ve vücuda enerji verir.

 6- Ağız yoluyla alındığında birçok hastalığa iyi gelen çörek otu yağının faydaları arasında cilt üzerindeki olumlu etkileri de sayılabilir. Özellikle sedef, egzama gibi hastalıklara iyi gelen bu yağ aynı zamanda cildi nemlendirir. Akne problemlerini azalttığı da bilinmektedir.

 7- Hindistan cevizi yağı gibi saçlar için faydaları yağlar arasında bulunur. Özellikle saç derisindeki kaşıntıyı ve saç dökülmesini azaltır. Saçları güçlendirmesi ve sağlıklı uzamasını sağlaması da çörek otu yağının faydaları arasında bulunur.

 Çörek Otu Yağının Zararları Nelerdir?

Birçok faydası olmasına rağmen çörek otu yağının zararları da bulunmakta. Etkili bir yağ olmasından dolayı ilaçlarla birlikte tüketilmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanızda fayda var. Bazı kişilerde alerjiye neden olan ve hamilelerin kullanmaması gereken yağlar arasında bulunur. Çörek otu yağı tüketirken herhangi bir sorun yaşamamak adına kullanım miktarı ve süresine dikkat edilmelidir. Genellikle günde bir çay kaşığı tüketilmesi tavsiye edilir.

 Çörek Otu ve Yağı Nasıl Tüketilir?

Türk mutfağında özellikle hamur işlerinde kullanılan çörek otu baharat olarak kullanılan küçük, siyah tohumlardır. Bu tohumlardan elde edilen yağın soğuk sıkım olması ve başka yağlar ile karışmamış olması dikkat etmeniz gereken unsurlar arkasındadır. Çörek otu yağı yemeklerde kullanılabileceği gibi tedavi amaçlı da içilebilir veya cilt, saç bakımı için haricen kullanılabilir. Ayrıca çörek otu tohumları bal ile karıştırılıp da tüketilebilir.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın