çörek otunun faydaları
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

İLTİHAP OLUŞUMUNU AZALTAN ÇÖREK OTUNUN FAYDALARI

Düğün çiçeğigiller familyasından olan çörek otu son dönemin en çok aranan baharatlarındandır. Birçok faydası olan çörek otu, Türkiye’nin hemen her yöresinde yetişebilen otsu bir bitkidir. Küçük tohumları baharat olarak kullanılan çörek otunda A, C ve B grubu vitaminleri ile kalsiyum, magnezyum, potasyum, sodyum, demir gibi sağlığımız için gerekli birçok mineral bulunur. Keskin bir tadı ve kokusu olan çörek otunun farklı türleri de mevcuttur.

Çörek Otunun Vücudumuzdaki Etkileri Neler?

Daha çok unlu mamullerin yapımında tercih edilen çörek otunun faydaları arasında en önemlisi vücuttaki iltihabın azalmasını sağlamasıdır. özellikle eklem iltihabına karşı en etkili baharatlar arasında bulunur. Birçok baharat gibi bağışıklığı güçlendirici etkisi bulunan çörek otu, astımın sonucu ortaya çıkan rahatsızlıkların azalmasına yardımcı olur. Genelde bahar aylarında sıkça yakalanılan soğuk algınlığı ve nezlenin iyileşme sürecini hızlandırır. Çörek otunun faydaları arasında önemli olan bir tanesi de karaciğerin sağlıklı çalışmasını sağlamasıdır. Mide rahatsızlıklarının azalmasını sağlayan çörek otu tohumları aynı zamanda iştahı da açar. Mide ve bağırsakta oluşan gazları söktürücü etkisi vardır. Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltması da çörek otunun faydaları arasındadır. Vücuttaki iltihabı azaltan çörek otunun yağı da sinüzit tedavisinde kullanılan doğal yöntemlerden bir tanesidir. Kan şekerini düşürmesi ve dengede tutması da çörek otunun faydaları arasında sayılabilir. Küçük ama etkili olan bu tohumlar, hücrelerin yenilenmesine de yardımcı olur. kadınlar için de faydaları olan çörek otu regl düzensizliklerinin ortadan kalkmasını sağlayan en etkili baharatlar arasındadır. Ayrıca anne sütünü artırıcı etkisi de olduğu bilinmektedir. Cilt üzerinde de olumlu etkileri bulunan çörek otu, ciltteki yaralarında iyileşme süresini hızlandırır.

Çörek Otunu Nasıl Tüketebiliriz?

Keskin bir kokusu olan çörek otu, hemen her yerde bulabileceğiniz bir baharattır. Kuru bir ortamda saklamanız gereken çörek otu tohumlarını uzun bir süre bozulmadan muhafaza edebilirsiniz. Genellikle unlu mamullerin yapımında kullanılan çörek otunun yağı da çıkartılır. Çörek otu yağı saç ve cilt bakımında kullanılır.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın