dengeli-beslenme
Blog, Çiftlik Günlüğü

SAĞLIKSIZ DİYETLER YERİNE DENGELİ BESLENME

Bizim evde klasiktir, her sabah, akşam ne yeneceğine karar verilir, son dakikaya bırakılmaz. Ona göre yemek yapılır, kızartma veya fast food tarzı yemekler çok nadir pişer. Her zaman sağlıklı her zaman dengeli beslenme, o yüzden arada bir dengeyi bozmanın sakıncası olmuyor.

Sağlıklı yaşam, dengeli beslenme biraz ciddiye alınan bir iştir bizde. Sabah kahvaltısı öyle beş on dakika sürmez, nerdeyse yarım saatlik muhteşem bir köy kahvaltısıdır. Ne de olsa kahvaltı günün en önemli öğünü… Öğlen yemeği çok ağır şeyler yenmez. Zeytinyağlı ya da kış ise çorbaya kimse hayır demez, yanına biberli ekmek veya köy böreği olabilir. Kahvaltı kadar akşam yemekleri de önemlidir. Bütün gün yorulan vücudumuzun ihtiyacı olanları akşam da etli veya sebzeli yemeklerden alırız. Akşam saat altıdan sonra yemek yemeyin gibi bir durum söz konusu değil. Sadece saatimiz hiç şaşmaz, yaz ve kış aylarında yemek saatleri güneşe göre değişir. Şehirdeysek yemek saatlerinde değişiklik olabilir, o kadar da katı değiliz. Dengeli beslenme derken aklınıza diyet gelmesin, her şey yenir bizim evde, ama olabildiğince doğal ve kararında olmak şartıyla. Hatta makarna piştiği akşamlar, çocukların köfte patates kızartmasını beklediği akşamlar gibi sevinirim. Mevsiminde yetişen her şey yenir, severek veya sevmeyerek. Sevmediklerimiz hep ilaç niyetine yenir. Bütün vitamin ve mineralleri doğadan alabilirken, takviyelere pek ihtiyaç duymayız bu yüzden. Tahmin edeceğiniz gibi basit rahatsızlıklarda da bitkisel çaylara başvurulur. Kahve ve çay yerine daha çok bitki çayı içilir, mutlaka şeker yerine bal konur.  Doğanın bize sunduklarını görmezden gelmeyin, işlenmiş gıdalardan olabildiğince uzak kalmaya çalışın.Şehir Hayatında Dengeli Beslenme Nasıl Olmalı?

Günümüzde dengeli beslenme zor iş, kim ne derse desin ben çok yapamadım şehirde yaşarken. O yüzden hala çalışırken her şeye yetişebilen insanlara imreniyorum. Ama yine de çalışma masamda kuru yemişler bulundururdum uzun süre aç kalmamak için özellikle badem vazgeçilmezlerimdendi. Enerji verici, tok tutan, lezzetli bir kuru yemiş. Sizde benim gibi çalışırken dengeli beslenme konusunda sorun yaşıyorsanız, masanızda kuru yemişler bulundurabilir ya da en azından fast food yerine ev yemekleri yapan yerleri tercih edebilirsiniz, meyve tüketmeyi de unutmayın. Bana göre sağlıklı yaşamın en önemli kuralı dengeli beslenme olmalı, her şey mevsiminde ve kararında tüketilmeli ve mutlaka yemek sofrasından yarı tok kalkılmalı.

Sizde benim gibi doğa aşığı, meyve sebze meraklısı, hayvansever iseniz çiftlik hayatını Bostandan Facebook sayfasından ya da @bostandan  instagram hesabımdan takip edebilirsiniz..

 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap