dereotunun-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

MAYDANOZGİLLERDEN DEREOTUNUN FAYDALARI

Maydanozgiller familyasından olan dereotu, baharat olarak çok sık kullanılan, hoş kokulu ve sarı çiçekleri olan bir bitkidir. Dereotunun hem yaprakları hem de tohumları tüketilir. A, C ve B grubu vitaminleri içeren dereotu, aynı zamanda mineral bakımından da zengindir. Dereotunun içerdiği mineraller arasında kalsiyum, demir, manganez, magnezyum, fosfor ve potasyum bulunur. Karbonhidrat açısından zengin olmasına rağmen bir miktar da protein içeren dereotunun faydaları için hem taze hem de kurutulmuş olarak tüketebilirsiniz.Dereotunun Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Hoş kokulu olan dereotunun maydanoz gibi sağlığımız için birçok faydası bulunur. Bunlardan en önemlisi mide ile ilgili olanlarıdır; kekik gibi mideyi kuvvetlendirmeye yardımcı olan bitkiler arasında bulunur. Ayrıca mide kasılmasını ve mide de oluşan gazın atılmasını sağlaması da dereotunun faydaları arasında bulunur. Mide üzerindeki önemli etkilerden bir diğeri de mide bulantısını azaltmaya yardımcı olmasıdır. İştah açıcı özelliği bulunan dereotunun faydaları arasında maydanoz gibi ağız kokusunu gidermesini de sayabiliriz. Lifli olan birçok meyve ve sebzede olduğu gibi bitkilerin de hazmı kolaylaştırıcı etkisi bulunur. Dereotu, sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olmasının yanı sıra bağırsak ve midede oluşan gazın da atılmasını sağlar. Dereotunun faydaları melisa bitkisi ile benzerlikler gösterir. Dereotu da, melisa gibi sinirlerin yatışmasını sağlar, kişiye rahatlık hissi verir. Ayrıca uykunun gelmesini de yardımcı olur. Ayrıca anne sütünü artırması da dereotunun faydaları arasında sayılabilir. Birçok faydası bulunan dereotu, her türlü besin gibi doğal bir ilaçtır. Ancak her besinde olduğu gibi kararında tüketildiği zaman yararı olur, aşırı tüketilenlerin yararından çok zararı bulunur.

Dereotunu Nasıl Tüketebiliriz?

Akdeniz bölgesinde sıkça yetiştirilen bir bitki olan dereotu, sarı çiçekler açar. Sonbaharda toplanıp kurutularak da tüketilen dereotunun faydaları için, taze olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Salatalarda veya zeytinyağlılarda taze olarak kullanılabilen dereotu, et ve sebze yemeklerinde de baharat olarak kullanılır. Yemeklere lezzet vermesi için katılan dereotu bitkisinin görünüşü rezeneye de benzer ancak onun kadar keskin bir tadı yoktur. Türk mutfağında genellikle yaprakları kullanılan dereotunun tohumları da mutfaklarda kullanılır. Özellikle Amerika’ da dereotu tohumları sıkça tercih edilen baharatlar arasında bulunur. Ekmek yapımında, lezzet vermesi amacı ile kullanılan dereotu tohumları, yemeklere de lezzet katması açısından da kullanılır.

 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap