Dijital detoks
Blog, Çiftlik Günlüğü

Dijital Detoks Nedir? : Bir Bağımlılık Hikayesi

Şimdi sizden istediğim yaşamınıza biraz uzaktan bakmaya çalışmanız. Gün içerisinde kaç saat elektriğe ihtiyaç duyuyorsunuz? 24 saatin kaç saati elektriğe bağımlısınız? Bir düşünün.. Kabaca düşünürsek uyku süresi dışında nerdeyse her zaman. Peki gün içerisinde dijital herhangi bir cihaz kullanmadan ne kadar süre dayanabilirsiniz? Bahsettiğim şey aslında tam olarak dijital detoks. Elektrik olmadan, elektronik bir cihaz kullanmadan ne kadar zaman geçirebilirsiniz? Düşünsenize internet yok, telefon, tablet yok, ışık yok, beyaz eşya yok hatta bazılarının vazgeçemediği kahve makineleri yok. Yapabilir misiniz?

Dijital Detoksun En Doğal Hali: Elektrik Kesilmesi

Ben bir bakıma alışkınım, bizim buralarda elektrik çok fazla kesilir hatta rekorumuz 13 saat. Biz mecburen dijital detoks yapmış oluyoruz. Bu kış sabah 6 gibi giden elektrik akşam 7:30’da geldi. Jeneratörü de sadece bir saat çalıştırdık. Zorlayıcı tarafları olmuyor mu? Çok.. Ama insan ona da adapte olabiliyor. Elektrik yokken benim en sevdiğim şey etrafa bir sessizlik yayılması, ilginçtir ki o anlarda doğanın tadını çıkarmak daha keyifli geliyor. Meğer elektrik ne gürültülü bir şeymiş. Akşam kesildiyse ve hava açıksa muhteşem bir gökyüzü beni bekliyor demektir. Elektrik kesilen birçok akşam kendimi bahçeye atıp yıldızları izlemişimdir. Peki ya siz en son ne zaman yıldızları izleyebildiniz?

Elektrik olmadığında beni belki de en çok zorlayan şey -telefonun şarjı da bittiyse- müzik dinleyememek. Onun dışında elektriğin birkaç saat olmaması ile baş edebiliyorum sanırım. Saçımı sobanın üzerinde kurutmuşluğumda var, kandil ışığında kitap okumuşluğumda… Bazen her şeye yetişme telaşımız arasında elektriğin kesilmesi küçük bir mola gibi geliyor insana, özellikle şehirde yaşayanlar için. Gerçi metropollerde jeneratör kullanmayan yer nerdeyse yok gibi..

Dijital detoks ilk başta göz korkutucu gibi gelse de denediğimiz zaman aslında ne kadar BAĞIMLI yaşadığımızı fark etmemizi sağlıyor. Başta telefon ve internet; adeta bir uzvumuz gibi beraber yaşadığımız telefonlardaki ekran süresi sayesinde ufak çapta bir şok yaşayıp bunun yerine neler yapabilirim diye düşündüm ve o günden beri telefonumla baya mesafeli bir ilişkimiz var. 

Gün geçtikçe daha bağımlı hale geldiğimiz elektronik aletlerden biraz uzaklaşmak size de iyi gelebilir. Aslında zaman bulamıyorum dediğiniz birçok şey için zamanınızın olduğunun farkında varabilirsiniz? Günde bir saat ile başlayabilirsiniz, denemeye var mısınız?

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın