Doğanın insan üzerindeki etkileri
Blog, Çiftlik Günlüğü

DOĞANIN İNSAN ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ NELERDİR?

2015’ten beri çiftlikte yaşıyorum arada bir İstanbul’a gidiyor olsam da ağırlıklı olarak buradayım. Çocukluğumdan beri hep doğanın içinde oldum, şehirde yaşadığım ve iç mimarlık yaptığım zamanlarda bile ne zaman dinlenmek istesem kendimi Maçka parkında bulurdum ya da sahilde yürüyüşte. Doğa hep kaçışım oldu çünkü doğanın insan üzerindeki etkileri yadsınamaz diye düşünüyorum ya da ben bu şekilde büyüdüm diye bilmiyorum. Ama doğanın bizleri sakinleştirdiği, bize mutluluk verdiği bir gerçek.Metropoller, akıllı binalar, trafik, insanları robota dönüştüren plaza yaşantısı, her şeyin satın alınabilir olması bizi doğadan gittikçe uzaklaştırıyor. Büyük şehirlerde yaşayıp haftanın altı günü çalışmak zorunda olanlar otobüs içerisinde yol kenarındaki çiçek düzenlemeleri dışında ne kadar yeşillik görebiliyorsunuz? Derdim yaranızı deşmek değil belki biraz farkındalık yaratabilmek. Kendiniz için bir şey yapabilmenizi sağlamak.

Gün geçtikçe doğadan uzaklaştırılıyor daha duygusuz hayatlar yaşamaya zorlanıyoruz. Doğada geçirdiğimiz zaman azaldıkça bir takım sorunlar yaşamaya başlıyoruz; hem ruhsal hem fiziksel olarak. Ben yaşadım, İstanbul’da yaşadığım süre içinde doğama aykırı bir yaşam tarzının içine sokmaya çalıştım kendimi çünkü çalışmalıydım, işimi seviyordum. Sonuçta hayat İstanbul’daydı. Ama öyle olmadığını birkaç sene sonra anlamaya başladım. Belki size komik gelecek ama o dönemde hep söylediğim bir şey vardı “ayağım çime basmalı”. Ayaklar çime basmayınca ben sakinleşemiyorum, deşarj olamıyorum. Ben doğadayken mutlu oluyorum, sakinleşiyorum, daha sağlıklı hissediyorum, sorunlar daha bir çözülebilir geliyor. Abarttığımı düşünebilirsiniz ama bunlar kanıtlanmış.

Stres seviyeni düşürmek için doğada kısa bir yürüyüşe ne dersin?

Doğanın insan üzerindeki etkileri hakkında birçok araştırma yapılmış ve yapılmaya da devam ediliyor. Doğada yaşayan veya zaman geçiren insanların stres seviyelerinde azalma olduğu, yüksek tansiyonun düştüğü, negatif düşüncelerinin azaldığı ve hatta anda kalmamızı sağladığı hep bilinen şeyler. Mesela tasarımcıların kapalı alanlardan ziyade doğa ile iç içe oldukları alanlarda daha yaratıcı olduklarını biliyor muydunuz? Doğa hem yetişkinlerin hem de çocukların daha yaratıcı olmasını sağlıyor. Çocukken kaçınız çamurla oynadınız, oynadıysanız neler yarattığınızı hatırlıyor musunuz? Peki ya şimdi çamurdan kaçmamıza ne demeli?

Siz en son ne zaman toprağa, ağaca dokundunuz? Ne zaman çimlere basarak yürüdünüz? Ne zaman bir esintinin tadını çıkararak çimlere uzandınız? İşinizi, sorunlarınızı, kötü giden ilişkinizi kendinize hatırlatmadan güneşin batışını sessizce izlediniz? Veya dalından bir meyve koparıp yediniz, kendi sebzenizi kendiniz yetiştirdiniz? Bu soruların çoğuna cevap veremiyorsanız belki bir şeyleri değiştirmenin zamanı gelmiştir. O zaman kendinize bir iyilik yapın, küçük bir adımla başlayın ve doğada biraz zaman geçirin.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap