domatesin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

YEMEKLERİN VAZGEÇİLMEZİ DOMATESİN FAYDALARI

Farklı türleri bulunan domates, patlıcangiller familyasının üyesidir. Mutfaklarımızda hem taze hem de pişmiş olarak kullandığımız sebzelerin başında gelen domatesin faydaları içerdiği antioksidanlar sayesinde fazladır. A, C, E ve B grubu vitaminlerinin yanı sıra magnezyum, fosfor, kalsiyum ve potasyum minerallerini içerir. İçeriğinde bulunan likopen isimli antioksidan domatesin faydalarını daha da artırmaktadır.Domatesin Vücudumuzdaki Etkileri Neler?

Evinizde, saksıda bile yetiştirebileceğiniz farklı farklı türleri bulunan domates, sabah kahvaltılarının ve yemeklerin vazgeçilmezleri arasındadır. Vitamin ve mineral açısından zengin olan domatesin faydaları arasında en önemlisi içerdiği likopen sayesinde kalp ve damar hastalıklarına, osteoporoz olarak bilinen kemik erimesine ve kansere karşı vücudun direncini artırmasıdır. Bu madde, domates dışında karpuz gibi kırmızı meyvelerde bulunur. Kan dolaşımını hızlandıran domates, böbreklerin de çalışmasını artırır ve idrar söktürür. Böbrekler için faydalı olan domates, böbrekte kum ve taş oluşmasını engellemeye de yardımcıdır. Birçok meyve sebze de olduğu gibi sindirim sisteminin çalışmasını da hızlandırır. Kalp ve damar hastalıklarına karşı etkileri kanıtlanmış olan domatesin faydaları arasında kolesterolü düşürmesi de sayılabilir. Damar tıkanıklığına karşı bizi koruyan domates kalp krizi riskini de azaltmış olur. Birçok faydası bulunmasına rağmen midesi rahatsız olan kişiler tarafından yenmemesi gerekir. Midesi hassas olan kişiler kabuklarını soyup yiyebilir veya suyunu içebilirler. Bunun dışında bazı kişilerde alerjiye sebep olduğu da bilinmektedir. Potasyum içeren domatesin faydaları arasında kasların yenilenmesini sağlaması da bulunur. Spordan sonra yediklerinizin arasında domatesin olması kaslardaki yorgunluğu azaltır. Cilt üzerinde de etkileri olan domatesin faydaları arasında cildi tazelemesi ve cilde pembelik vermesi de sayılabilir.

Domatesi Nasıl Tüketebiliriz?

Domatesin faydaları için taze olarak kahvaltı ve salatalarda tüketebilir ya da kurutulmuş halini de kullanabilirsiniz. Konservesi de yapılan domates, salça ve sos yapımında kullanılır. Pişirilen domateste, likopen isimli madde daha fazla bulunmaktadır; dolayısıyla hazırlamış olduğunuz soslar da sağlığınız için faydalıdır. Midesi rahatsız olan kişiler domatesin suyunu sıkıp, rahatlıkla içebilirler. Domates mevsiminde tüketilmesi gereken bir sebzedir, sağlığınız için hormonlu olanlarından olabildiğince uzak durmanız gerekir. Domates konservesi yapmak, mevsiminde toplanan domatesleri yemenizi sağlar. Ancak bununla uğraşmak istemiyorsanız, mevsiminde alıp kabuklarını soyduğunuz ve küp küp doğradığınız domatesleri, buzdolabı poşetlerinde buzlukta saklayabilir, ihtiyacınız olduğunda yemeklerde kullanabilirsiniz.

 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap