dutun faydaları nelerdir
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

Baharın İlk Meyvesi Dutun Faydaları

Mart ayının sonu Nisan ayının başı bahçelerde meyve sıkıntısı yaşanan zamanlar. Çünkü kış ayları kendini bahara bırakıyor, bu dönemde ilk yapraklanmaya başlayan ağaçlardan biri ise dut ağacı. Beyaz, kara ve kan dutu olarak bildiğimiz dutun faydaları zengin besin değerlerinden dolayı oldukça fazla. Lif içeriği açısından zengin olan dutta A, C vitaminleri ile demir, kalsiyum, potasyum ve fosfor mineralleri bulunuyor.

Ilıman İklimleri Seven Dutun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

1- Meyvelerde olduğu gibi dutta bağışıklık sistemini güçlendirir. C vitamini açısından zengin olmasıyla vücuda enerji verir.

2- Demir içeren dut kansızlığa karşı etkili bir meyvedir.

3- Lifli bir meyve olduğu için sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur, kabızlık sorununu giderir. Ancak aşırı tüketimi ishale neden olabilir.

4- Şekerli bir meyve olduğu için tüketiminde aşırıya kaçılmamalıdır. Şekerli olmasının dışında bazı kişilerde alerjiye neden olabilir.

5- A vitamini içermesinden dolayı göz hastalıklarına karşı koruyucu olması ve göz yorgunluğunu gidermesi dutun faydaları arasında bulunur.

6- Sağlıklı kemikler için bahar aylarında tüketilmesi gereken meyveler arasındadır.

7- Antioksidan içeren dut, cilt bakım ürünlerinde tercih edilen meyvelerden olup, cildin yaşlanmasını yavaşlatır ve cilt sağlığını korumaya da yardımcı olur.

8- Kanı temizleyici özelliği bulunan dut kalp ve damar sağlığını koruyan meyveler arasında bulunur.

Birçok Faydası Bulunan Dutu Nasıl Tüketebiliriz?

Çocukken dut  ağacından dut yemeyen yoktur herhalde, eller dudaklar boyanmış yüzümüzde kocaman bir gülümseme. Hem baharın gelişinin mutluluğu hem de kirlenmenin. Dut çok kısa bir süre meyve veren bir ağaç ve dayanma süresi çok kısa olduğu için genellikle taze olarak tüketilir. Taze olarak tüketemediğimiz dutlar genelde kuşlara yem olurken aslında onları da çeşitli yollarla tüketebileceğimizi biliyor musunuz?

Ben genellikle kan dutunun suyunu sıkıyor, bazen tek başına bazen de diğer meyve suları ile karıştırıp içiyorum. Suyunun sıkılması dışında kurutulan dutu da uzun bir süre muhafaza edebilirsiniz. Bu iki yöntemin dışında genellikle pekmez yapımında kullanılır; bazı yörelerde ise pestili yapılır.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın