elmanin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

MEYVELERİN VAZGEÇİLMEZİ ELMANIN FAYDALARI

Elma, gülgiller familyasından bir ağacın meyvedir. Birçok yerde üretimi yapılan elmanın birçok farklı türü bulunur. “Amasya elması” dışında starking, golden gibi başka türleri bulunan elma da A, C, E K ve B grubu vitaminleri ile fosfor, kalsiyum potasyum, magnezyum mineralleri bulunur. Lif açısından zengin olan elmanın farklı renkleri de bulunur.

Elmanın Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

C vitamini açısından zengin olan elmanın faydaları arasında en önemlisi hastalıklara karşı bağışıklığı güçlendirmesidir. Hastalıklara karşı vücudu korumasının yanı sıra iyileşme sürecini de hızlandırır. Ayrıca bu dönemde meydana gelen öksürüğün azalmasını da sağlar. Zihin yorgunluğunu da gidermesi elmanın faydaları arasında bulunur. Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayan elma, kanın temizlenmesine de yardımcı olur. Birçok meyve de olduğu gibi sindirim sisteminin çalışmasını sağlaması da elmanın faydaları arasındadır. Romatizmaya karşı etkili olan elma, karaciğeri güçlendiren meyvelerdendir. Kalp sağlığı üzerinde de olumlu etkileri bulunan elma, damar sertliğine karşı etkili olur. Kalp krizi riskini azaltması da elmanın faydaları arasındadır. Gelişme çağındaki çocuklar ve sporcular tarafında tercih edilmesi gereken elma kaslar için faydalı olup, kasların güçlenmesini ve yenilenmesini sağlar. Elmanın faydaları arasında kolesterolü düşürücü etkisinin olması da bulunur. Birçok faydası bulunan elmanın cilt üzerinde de olumlu etkileri vardır. Cildi canlandıran elma gibi elma yağının da cildi sıkılaştırıcı etkisi bulunur. Elmanın olumlu etkilerini artırmak için iyice yıkayarak kabuğunu soymadan yemek önemlidir. Ayrıca yemeklerden sonra yendiğinde, dişleri temizlemesi de elmanın faydaları arasında bulunur.

Elmayı Nasıl Tüketebiliriz?

Birçok farklı türü bulunan elma genellikle çiğ olarak tüketilen meyveler arasındadır. Meyve suyu yapımında sıkça tercih edilen elma, komposto yapımında da kullanılır. Elma, kurutularak da tüketilebilir. Ayrıca tatlı yapımında armut ve ayva gibi sıkça tercih edilir. Çayı ve sirkesi yapılan elmanın faydalarından biri de elma sirkesinin saça sürülmesi sonucu kepeği azaltmasıdır. Birçok kullanım alanı bulunan elmanın yağı da çıkartılır ve bu yağ cilt bakımında sıkça kullanılır. Elma yağı cildin tazelenmesinin yanı sıra cildi de sıkılaştırır.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın