enerji-veren-besinler
Blog, Çiftlik Günlüğü

YORGUN BEDENİNİZE ENERJİ VEREN BESİNLER

Dönem dönem kendimizi yorgun hissettiğimiz oluyor. Malum kış aylarında güneş ışığından mahrum kalmamız, yoğun çalışma saatlerimiz, sağlıksız beslenmemiz veya soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklar enerjimizi alıp götürebiliyor. Neyseki enerji veren besinler ile bu durumdan kurtulmak mümkün. Dengeli ve sağlıklı beslenmenin hayatımız üzerindeki rolü tartışmasız çok büyük. Atladığımız sabah kahvaltıları, sağlıksız diyetler enerjimizin azalmasına yol açabiliyor. Eğer siz de enerjinizin düşük olduğunu hissediyorsanız bu liste tam size göre…

1- Protein içeren yumurta:

Güne güzel bir kahvaltıyla başlamak gerçekten çok önemli. Vücudumuz için en önemli öğün olan sabah kahvaltısında yiyeceğimiz bir yumurta ihtiyacımız olan enerjiyi sağlamak için birebir. Vitamin ve mineral açısından zengin olan yumurtanın özelliklerinden biri de protein içermesi. Güne zinde bir başlangıç yapmak için kahve yerine yumurta sağlıklı bir alternatif olabilir.

2- Beyne benzer şekliyle ceviz:

Muhteşem bir ara öğün, sağlıksız atıştırmalıklarla karnımızı doyurmak yerine yiyebileceğimiz birkaç ceviz enerjimizi artırmaya yardımcı olur. Vücudumuzun direncini de yükselten ceviz, soğuk algınlığı ve gribe karşı da oldukça etkili. Zengin besin değerleriyle sporcular için güzel bir alternatif çünkü içerisinde bulunan magnezyum minerali kaslarımızı rahatlatmak için birebir. Enerji veren besinler arasında önemli bir yeri olan ceviz zihinsel sağlığımız için de tüketmemiz gereken yemişlerden.

3- Her derde deva balık:

Şimdi tam zamanı, her derde deva olan balığın faydaları saymakla bitmiyor. Önemli bir omega-3 kaynağı olan balık enerji veren besinler arasında bulunuyor. Yorgunluğu gidermenin yanı sıra stresi azaltan balığın depresyona karşı da etkili olduğunu biliyor muydunuz? Yapılan araştırmalar sonucu omega-3 içeren besinlerin depresyonun etkilerini azalttığı orta çıkmış. Özellikle kış aylarında artış gösteren depresyon durumunun üstesinden gelmek için balık doğal ve lezzetli bir alternatif olabilir.

4- Mevsimin en sevilen meyvelerinden portakal:

Sabah kahvaltılarında, ara öğünlerde bize eşlik eden portakal tam bir enerji deposu. Bizi hastalıklardan koruyan portakal kanımızında temizlenmesine yardımcı oluyor. Ayrıca zayıflamak isteyenlere de müjde, portakalın yağ yaktığı kanıtlanmış. Ama aşırıya kaçmayın çünkü portakal aynı zamanda iştah açıcı ve midesi rahatsız olanlar için sakıncalı meyveler arasında.

5- Sporcuların en çok tercih ettiği meyve muz:

Peki muz neden bu kadar önemli? Çünkü o iyi bir potasyum kaynağı ve bu mineralin özelliği magnezyum gibi kasları rahatlatması. Vücudumuza ihtiyacı olan enerjiyi vermesinin yanı sıra besleyici olan muz, tok kalmamıza da yardımcı. Enerji veren besinler arasında önemli bir yeri olan muzun ağrı kesici etkisi de bulunuyor.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın