enginarin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

KARACİĞER VE KALP DOSTU ENGİNARIN FAYDALARI

Papatyagiller familyasından olan enginar en faydalı sebzeler arasında ilk sıralarda bulunur. Besin değerleri olarak A, C ve B grubu vitaminleri  ile magnezyum, fosfor, kalsiyum,  potasyum ve sodyum gibi önemli mineralleri içerir. Genellikle Akdeniz ülkelerinde yetiştirilen enginar, karaciğeri yenileyen doğal bir ilaçtır.Enginarın Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Hasat zamanı ilkbahar ayları olan enginarın faydaları arasında en önemlisi karaciğerde biriken zararlı maddelerin temizlenmesini ve karaciğerin kendini yenilemesini sağlamasıdır. Ayrıca karaciğerin yaşlanmasını azaltır. Bu sebze, hastalıklara karşı vücudun direncini de artırır. Sarılık gibi hastalıkların tedavi sürecinde tüketilmesi gereken enginarın faydaları arasında bu hastalığın iyileşme sürecini hızlandırması da yer almaktadır. Vücudun temizlenmesini sağlayan enginar, sigara ve alkolün etkilerinin de azaltır. Romatizmaya karşı etkili olması da enginarın faydaları arasında bulunur. Birçok meyve ve sebzede olduğu gibi kötü kolesterolün düşmesini ve iyi kolesterolün artmasını da sağlar; bu etkisi sayesinde kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudun direnci artırır. Şeker hastaları tarafından rahatlıkla tüketilebilecek olan enginarın faydaları arasında kan şekerini dengelemesi de bulunur. Lif açısından zengin olmasıyla kabızlığı giderir ve hazmın kolaylaşmasını sağlar. Mide ve bağırsakların da temizlenmesinde rol oynar. En fazla antioksidan içeren sebzelerden biri olan enginar vücuttaki ödemin atılmasını da sağlar. Böbreklerin çalışmasını da artıran enginarın faydaları arasında böbreklerdeki kum veya taşın atılmasına yardımcı olmasını da sayabiliriz. Organlarımız için birçok faydası bulunan enginar kaslarımızı da korur ve güçlendirir, özellikle kalp kasının güçlenmesini sağlar. İçerdiği mineraller sayesinde kemik ve dişleri güçlendirmesi de enginarın faydaları arasında bulunur. Enginar, vücudu zararlı maddelerden arındırmasının yanı sıra yorgunluğa karşı da etkili olan çok değerli bir sebzedir.  Vücuda enerji vermesinin dışında cildi de canlandırır ve tazeler. Neredeyse tüm meyve ve sebzeler gibi cildimiz için enginarın da olumlu etkileri bulunur.

Enginarı Nasıl Tüketebiliriz?

Az kalorili olduğu için herkes tarafında rahatlıkla tüketilen enginar genellikle zeytinyağlı yapımında bezelye, patates, havuç ile pişirilerek tüketilir. Ancak etle birlikte pişirilebileceği gibi salatalarda da kullanılabilir. İlkbahar döneminde herkes tarafından sık sık tüketilmesi gereken en önemli besinler arasında bulunan enginarın yaprakları taze olarak tüketilebileceği gibi kurutulmuş olarak çay yapımında da kullanılır. Enginar yemek dışında dekoratif amaçlı da kullanılır, kesip kurutulan enginarları vazoya koyabilir, evinize farlı bir hava katılabilir.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap