enginarın faydaları
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

Karaciğer Ve Kalp Dostu Enginarın Faydaları

Papatyagiller familyasından olan enginar en faydalı sebzeler arasında ilk sıralarda bulunur. Besin değerleri olarak A, C ve B grubu vitaminleri  ile magnezyum, fosfor, kalsiyum,  potasyum ve demir gibi önemli mineralleri içerir. Lif ve antioksidan açısından oldukça zengin olan bu bahar sebzesi genellikle Akdeniz ülkelerinde yetiştirilir. Ülkemizde ise Marmara ve Ege bölgeleri başta olmak üzere Akdeniz bölgesinde de bulunur.  

Yaz Aylarının Habercisi Enginarın Faydaları Nelerdir?

  • Hasat zamanı ilkbahar ayları olan enginarın faydaları arasında şüphesiz en bilineni karaciğer üzerindeki etkileridir. Enginar karaciğerde biriken zararlı maddelerin temizlenmesini ve karaciğerin yenilenmesini sağlar. Vücudun temizlenmesini sağlayan enginar sigara ve alkolün vücuttaki etkilerini azaltmaya yardımcı olur.
  • Birçok meyve ve sebzede olduğu gibi enginar da bağışıklık sistemini güçlendiren sebzeler arasında sayılabilir. Mevsim geçişlerinde sıkça yakalandığımız nezle, grip gibi rahatsızlıkların daha hızlı atlatılmasını sağlar. Antioksidan ve C vitamini açısından zengin olan enginar hastalıklara karşı da koruyucudur.  
  • Lif ve antioksidan açısından zengin olan enginarın faydaları arasında sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkileri de bulunur. Enginar kabızlığı giderir ve hazmı kolaylaştırır. Mide ve bağırsakların da temizlenmesini sağlar.
  • Zengin besin içeriğine sahip olan enginar kemik sağlığı için tüketilmesi gereken sebzeler arasında bulunur. Kemik erimesi olarak bilinen osteoporoza karşı koruyucu olması da enginarın faydaları arasındadır.
  •  İlkbahar sebzesi olan enginar lif açısından zengin ve düşük kalorilidir. Bu sebeplerden dolayı kilo vermeye yardımcı olan sebzeler arasında bulunur. Yaz ayları yaklaşırken kilo vermek isteyenlerin tüketebileceği sebzelerdendir.

Çiğ mi Pişmiş mi, Enginarı Nasıl Tüketebiliriz?

Az kalorili olduğu için herkes tarafında rahatlıkla tüketilen enginar genellikle zeytinyağlı yapımında bezelye, patates, havuç ile pişirilerek tüketilir. Zeytinyağlı dışında et yemeklerine de yakışan enginar salata yapımında da tercih edilen sebzeler arasındadır. İlkbahar döneminde herkes tarafından sık sık tüketilmesi gereken besinler arasında bulunan enginarın yaprakları taze olarak tüketilebileceği gibi kurutulmuş olarak çay yapımında da kullanılır. Enginar yemek dışında dekoratif amaçlı da kullanılır, kesip kurutulan enginarları vazoya koyabilir, evinize farklı bir hava katabilirsiniz.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın