erigin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

DİŞLERİ KAMAŞTIRAN, BAHARIN MEYVESİ ERİĞİN FAYDALARI

Gülgiller familyasından olan erik genellikle Doğu Anadolu bölgesinde yetişir. Farklı türleri bulunan eriğin hafif mayhoş bir tadı vardır, ince kabuklu, sulu ve sert çekirdeklidir. Sarı, yeşil, mor ve kırmızı gibi farklı renkleri olan erikte A, C, K ve B grubu vitaminleri ile potasyum, magnezyum, fosfor, demir, manganez ve sodyum mineralleri bulunur. Can eriği, papaz eriği, mürdüm eriği çok sık tüketilen erik çeşitleri arasında bulunur.Eriğin Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Eriğin faydaları arasında en önemlisi birçok meyveden farklı olarak kan yapıcı etkisinin bulunmasıdır. Özellikle kadınların ve çocukların yaşadığı kansızlık yani Anemi hastalığına yakalanma riskini azaltır. Yazın taze, kışın ise kurutulmuş halini yiyebileceğiniz erik, sizi kansızlığa karşı korur. Yaz meyvelerinden olan erik, B grubu vitaminleri açısından zengindir. Zihin ve beden yorgunluğunu giderir ve vücuda enerji verir. Eriğin faydaları arasında sindirim sistemini çalıştırması da bulunur. Hazmı kolaylaştıran erik, kabızlığı giderir. Böbreklerin de çalışmasını sağlar ve idrar söktürücüdür. Böbrekler, karaciğer ve kalp için faydalı olan erik, toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar ve kanı temizler. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi de eriğin faydaları arasında bulunur. Antioksidan içeren erik, hücrelerin yenilenmesine ve korunmasına yardımcı olur. İştah açıcı etki bulunan bu meyve, iştah problemi yaşayan çocuklar tarafında tüketilmesi gereken meyveler arasındadır. Kadınları ilgilendiren bir diğer madde de menopoz dönemi ile ilgili olanıdır. Erik, östrojen hormonunun dengelenmesine yardımcı olur. Kurutulmuş erik ise bu dönemde hızlanan kemik erimesinin yavaşlamasını sağlar ve kemikleri güçlendirir.  Lifli olmasından dolayı diyetlerde tüketilebilecek meyveler arasındadır. Lif açısından zengin olan besinler, tok kalma süresini uzatır. Kalp hastalıklarına karşı koruyucu olması ve yüksek tansiyonu düşürücü etkisinin bulunması eriğin faydaları arasındadır.

Eriği Nasıl Tüketebiliriz?

Genellikle taze olarak mevsiminde tüketilen erik, kurutulan meyveler arasında bulunur. Eriğin faydaları için yazın taze, kışın da kurutulmuş halini tüketebilirsiniz. B vitamini açısından zengin olan eriğin kan yapıcı etkisinden kış aylarında da faydalanabilirsiniz. Üzüm gibi komposto yapımında sıkça kullanılan erik, reçel veya marmelat yapımında da tercih edilir. Ayrıca sirke veya pestil yapımında kullanılır.

 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap