evde neler yapılır
Blog, Çiftlik Günlüğü

Evde Neler Yapılır, Neler Oynanır, Nasıl Vakit Geçirilir?

Telefonu elimize alınca haberler, sosyal medya hesapları, mesajlaşma, fotoğraflara bakma, haberler, sosyal medya hesapları, mesajlaşma… girdabına siz de giriyor musunuz? Olağanüstü günler yaşadığımız bu zaman diliminde iletişim kanallarını doğru kullanmamamız bizi maalesef olumsuz yönde etkiliyor. Bir de isteğe bağlı değil de zorunlu olarak evde kalma hissi birçoğumuzu belki de hepimizi derinden etkiliyor. Peki bizi oldukça etkileyen bu süreçte evde neler yapılır,  nasıl kaliteli zaman geçirebiliriz?

Corona virüs günlükleri: Evde neler yapılır, neler oynanır?

  • Belki de ilk yapmamız gereken sosyal medyadan ve içeriği teyit edilmemiş “haber” iletilerden olabildiğince uzak durmak. Bizi daha da olumsuz hissettirecek tüm içerikler yerine, doğru bilgiye ulaşabileceğimiz iletişim kanallarını tercih edebilir ve bu süreyi de kısıtlandırabiliriz.  Severek takip ettiğim Beyhan Budak’ın bu konudaki tavsiyeleri hepimize iyi gelebilir…
  • Telefonda vakit geçirmek çok kolay gelse de onun yerine kitap okumak veya duygularımızı kağıda dökmek ruhen daha iyi hissetmemizi sağlayabilir.
  • İletişim kurmak. Evde uzun saatler geçirmek yıpratıcı olabileceği gibi bu süreci iyi değerlendirmek de çok önemli diye düşünüyorum. Kendi içimize kapanıp, düşüncelerimizin çıkmazına girmektense sevdiklerimizle sohbet edebilir, uzun süredir aramayı ertelediklerimizi arayabiliriz.
  • Bu dönemde belki de en çok mutfakta zaman geçirmek durumunda kalıyoruz, her gün bugün ne pişirsem acaba düşüncesi ile strese bile girebiliyoruz. İnternet bu konuda bulunmaz bir velinimet. Daha önce yapmadığımız tarifler deneyerek içinde bulunduğumuz rutine farklılık katabiliriz.
  • Bu dönemde belki de en tehlikeli şey sürekli aynı döngünün içinde kendini çıkmazda hissetmek olabilir diye düşünüyorum. Bunu değiştirmek için “yeni” bir şey yapmayı deneyebiliriz. Mesela yabancı dil öğrenmek, hiç bilmediğimiz bir konuda araştırma yapmak. İnterneti doğru kullanabilirsek bu süreçte yapabileceğimiz birçok şey bulabiliriz. Fikirlerini, bakış açısını takdir ettiğin Sinan Canan’ın YouTube kanalına göz atmanızı tavsiye ederim.
  • Evde sıkışmışlık hissine karşı yapabileceğimiz en güzel şey benim için hareket etmek. Sinirlendiğimiz ya da bunaldığımız zamanlarda biraz yürüyüş yapmak nasıl kendimizi iyi hissettiriyorsa esneme hareketleri, yoga, hafif jimnastik hareketleri hatta evin içinde yapabileceğimiz yürüyüş de içimizde sıkışıp kalan enerjinin atılmasına yardımcı olabilir. Bu süreçte çok fazla egzersiz videosu çeken oldu, hareket edeceğim derken size uymayan egzersizlerle sakatlanmamaya dikkat edin.
  • Evinizde varsa kutu veya kart oyunları ailece vakit geçirmek için güzel bir çözüm olabilir. Karantina günlerinde her yerden yoğun bir şekilde aldığımız olumsuz haberlerinden uzaklaşmak ruhen daha iyi olmamızı sağlayabilir. Veya çocukken oynadığımız isim, şehir, hayvan, kim kiminle nerede ne yapıyor gibi eğlenceli oyunları deneyebilirsiniz.
  • Baharın geldiği bu günlerde evimizi yaza hazırlayabiliriz. Bahar temizliği ile tabiri caizse köşe bucak evi temizleyebilir, verilecek eşyaları ayırabilir, dolapları düzenleyebiliriz.
  • Ev temizliği gibi dijital temizlik yapmak da bir seçenek, telefon ve tablette kullanmadığımız uygulamaları, arka arkaya çekilmiş aynı pozları silebilir. Müzik listeleri veya bilgisayardaki klasörleri düzenleyebiliriz.
  • İnternet sayesinde birçok kaynağa ulaşma imkanımız var, izlemeye fırsat bulamadığımız  film, dizi, belgesel veya söyleşileri izleyebilir, kendimizi geliştirebileceğimiz birçok podcast yayınını dinleyebiliriz.

Sağlıkla kalın..

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın